رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی: ما اکنون یک کشور محسوب می‌شویم

به روز شده:  16:25 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391

محمود عباس در سخنانش خواستار وحدت مردم فلسطین شد

محمود عباس، رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی پس از بازگشت از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در جمع هزاران نفر از هوادارانش در کرانه باختری گفت: "ما اکنون یک کشورمحسوب می‌شویم. فلسطینی‌ها به یک دستاورد تاریخی رسیده اند".

اعضای سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۹ آذر با ۱۳۸ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف با ارتقاء وضعیت فلسطینیان از "نهاد ناظر" به "دولت ناظر غیر عضو" موافقت کردند.

آقای عباس امروز یکشنبه ۱۲ آذر در گردهمایی بزرگ هوادارانش در رام الله گفت: "راه طولانی و فشارهای بسیار زیادی را پشت سر گذاشتیم."

او در عین حال تاکید کرد که "فلسطینیان در این راه استقامت کرد و سرانجام پیروز شدند".

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در سخنانش خواستار وحدت مردم فلسطین شد.

گفته شده که اشاره آقای عباس به اختلافی است که بین تشکیلات خودگردان فلسطینی که کنترل کرانه باختری را دراختیار دارد و جنبش حماس است که بر نوار غزه حکومت می‌کند.

در واکنش به این موفقیت فلسطینی ها، مقامات اسرائیلی روز جمعه ۱۰ آذر دستور ساخت ٣٠٠٠ واحد مسکونی جدید در قالب شهرک‌های یهودی‌نشین را صادر کردند. قرار است شهرک‌های جدید در بیت‌المقدس شرقی و کرانه باختری ساخته شوند.

شهرک‌‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی که فلسطین ادعای مالکیت ارضی آنها را دارد، از جمله سیاست‌هایی است که همواره مورد اعتراض شدید فلسطینی‌ها بوده است.

و در خبری دیگر در واکنش به موفقیت فلسطینیان در سازمان ملل، اسرائیل امروز یکشنبه ۱۲ آذر اعلام کرد که قصد ندارد مالیاتی را که در ماه جاری از فلسطینی های ساکن مناطق اشغالی جمع آوری کرده به دولت خودگردان فلسطینی تحویل دهد.

دولت خودگردان برای تامین مخارج و پرداخت حقوق کارمندان خود به شدت به این پول وابسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.