عدم پيشرفت مذاکرات برای پرهیز از 'پرتگاه مالی' در آمريکا

به روز شده:  22:35 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391

آقای گایتنر گفت که توافقی نخواهد بود مگر اینکه مالیات ثروتمندان افزایش یابد

تیموتی گایتنر، وزير دارايی آمريکا گفته است که اگر جمهوری خواهان نپذيرند که ماليات تروتمندان را افزايش دهند، توافقی برای پرهيز از اجرای تدابیر اجباری موسوم به "پرتگاه مالی" به دست نخواهد آمد.

آقای گایتنر که از سوی کاخ سفید با جمهوری خواهان مذاکره می کند طرحی را برای کمک به بیکاران و کسانی که در پرداخت وام خانه هایشان مشکل دارند ارائه داده است.

این طرح همچنین برخی از کمک های دولتی از جمله در زمینه مراقبتهای بهداشتی را کاهش می دهد.

در همین حال، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان گفته است که مذاکرات برای پرهیز از پرتگاه مالی"تاکنون "تقریبا به جایی نرسیده است.

او همچنین طرح ده ساله پیشنهادی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای کاهش کسر بودجه به میزان ۱.۶ تریلیون از طریق افزایش مالیات و کاهش هزینه های عمومی را یک طرح "غیرجدی" خوانده است.

گفته می شود که مجموعه تدابیر "پرتگاه مالی" ۶۰۰ میلیارد دلار از کسر بودجه خواهد کاست.

پرتگاه مالی مجموعه ای از تدابیر اجباری برای کاهش هزینه های عمومی است که در صورت عدم توافق مجلس و کاخ سفید بر سر بودجه سال آینده به طور خودکار از اول سال ۲۰۱۳ به اجرا گذاشته خواهد شد.

اما اقتصاددانان درباره تبعات ناشی از این تدابیر هشدار داده اند و گفته اند که ممکن است بار دیگر کشور را با بحران روبرو سازد چرا که می تواند به اقتصاد آمريکا شوک وارد کند.

آقای گایتنر و بینر هر دو روز یکشنبه در مصاحبه هایی با کانال های خبری آمریکا، موضع خود نسبت به مذاکرات مربوط به پرتگاه مالی را تشریح کردند.

آقای گایتنر به یکی از برنامه های تلویزیونی سی ان ان گفت که توافقی نخواهد بود مگر اینکه مالیات ثروتمندان افزایش یابد.

آقای بینر هم در مصاحبه ای با یکی از برنامه های تلویزیونی فاکس نیوز گفت: "فکر می کنید چه اتفاقی می افتد اگر ما ۱.۶ تریلیون دلار به رئیس جمهوری آمریکا دهیم؟ او آن را خرج خواهد کرد."

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که اگر مالیات دو درصد بالای جمعیت از لحاظ میزان ثروت را افزایش دهیم، اقتصاد کشور به خطر می افتد.

او همچنین از طرح کاهش هزینه دولت آمریکا انتقاد کرد و آن را "نامناسب" خواند.

کاخ سفید هم اعلام کرده است که از هیچ طرح دیگری حمایت نمی کند مگر اینکه مالیات ثروتمندان افزایش یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.