روسیه از کره شمالی خواست در طرح پرتاب موشک دوربرد خود بازنگری کند

به روز شده:  15:05 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

مقامات پیونگ یانگ گفته‌اند که هدف از پرتاب این موشک دوربرد، قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین است

روسیه روز دوشنبه (۳ دسامبر) به طور جدی از کره شمالی خواست که در طرح پرتاب موشک دور بردی که قرار است اواخر ماه جاری میلادی صورت بگیرد، بازنگری کند.

وزارت امور خارجه روسیه ضمن ابراز تاسف از مطرح شدن چنین طرحی با انتشار بیانیه‌‎ای گفته است: "ما قاطعانه ازدولت کره شمالی می‌خواهیم که تصمیم خود را در مورد پرتاب یک موشک دوربرد مورد بازنگری قرار دهد."

روسیه همچنین گفته است که پرتاب این موشک به منزله نقض قطعنامه ۱۸۷۴ شورای امنیت سازمان ملل است که بر اساس آن کره شمالی "به صراحت" از پرتاب موشک‌های بالستیک منع شده است.

در بیانیه وزرات امور خارجه روسیه همچنین آمده است: "کره شمالی به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل ملزم به پیروی از تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل است."

مهم‌ترین آژانس خبری کره جنوبی هم نوشته است که کره شمالی تاکنون اولین بخش از طرح سه مرحله‌ای پرتاب این موشک را انجام داده است.

کره شمالی روز شنبه گذشته (اول دسامبر) از پرتاب یک موشک دوربرد در حدفاصل ۱۰ تا ۲۲ دسامبر (۲۰ آذر تا دوم دی) خبر داد.

مقامات پیونگ یانگ گفته‌اند که هدف از این اقدام قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین است.

بسیاری از کشورها از جمله آمریکا براین باورند که عملیات پرتاب موشک کره شمالی به منظور گسترش توانایی‌های نظامی آن کشور است.

آخرین آزمایش موشکی کره شمالی در ماه آوریل گذشته با شکست مواجه شد.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی که با دقت بر این عملیات نظارت داشتند اعلام کردند که لحظاتی پس از پرتاب، موشک قطعه قطعه شد و در آب‌های شبه جزیره کره فرو افتاد.

پرتاب ناموفق موشک کره شمالی در همان زمان با واکنش گسترده‌ای مواجه شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.