هشدار آمریکا به سوریه در مورد استفاده از تسلیحات شیمیایی

به روز شده:  15:37 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

آمریکا گفته است استفاده از تسلیحات هسته ای"خط قرمز" این کشور است

وزارت خارجه سوریه با انتشار بیانیه‌ای گفته است که این کشور تحت هیچ شرایطی از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خود استفاده نمی‌کند.

در این بیانیه که از تلویزیون دولتی سوریه پخش شده، آمده است: "در پاسخ به وزارت خارجه آمریکا که در آن به سوریه در مورد استفاده از تسلیحات شیمیایی هشدار داده شده، این کشور بار دیگر تاکید می‌کند حتی درصورت دسترسی به چنین تسلیحاتی، تحت هیچ شرایطی آنها را علیه مردم کشورش استفاده نمی‌کند."

پس از انتشار گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر ردیابی فعالیت‌های مربوط به استفاده ازتسلیحات شیمیایی توسط ارتش سوریه، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا امروز (دوشنبه ۳ دسامبر) به شدت به مقامات سوری در مورد کاربرد این سلاح ها در جنگ علیه شورشیان هشدار داد.

خانم کلینتون باردیگر تاکید کرد که استفاده از تسلیحات هسته‌ای "خط قرمزی "است که می‌تواند باعث واکنش آمریکا شود.

یک مقام آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته است: "فعالیت‌هایی که ما شاهد آن هستیم، حاکی از مراحل آماده سازی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی است."

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، در اکتبر گذشته ضمن متهم کردن مقامات واشنگتن در مورد ایجاد نگرانی نسبت به استفاده از تسلیحات شیمیایی گفت: "این تسلیحات شیمیایی در سوریه، اگر وجود داشته باشند - تاکید می کنم اگر این تسلیحات وجود داشته باشند - چطور می‌توانیم آنها را علیه مردم خود استفاده کنیم."

سوریه برای اولین بار در ژوئیه سال جاری تایید کرد که دارای تسلیحات شیمیایی است.

مقامات سوریه همچنین تهدید کردند که در صورت حمله به این کشور از این تسلیحات استفاده خواهند کرد، اما هرگز قصد استفاده از این تسلیحات را علیه مردم خود ندارند.

به گفته کارشناسان، ذخایر این تسلیحات که میزان آن صدها تن برآورده شده و بزرگترین ذخایر در خاورمیانه بشمار می رود در دهه ۱۹۷۰ میلادی تهیه شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.