بان کی‌مون: شهرک‌سازی اسرائیل 'ضربه‌ای مهلک' بر روند صلح است

به روز شده:  06:00 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

در جریان درگیری‌های اخیر اسرائیل و حماس، آقای بان برای میانجی‌گری به اسرائیل سفر کرد

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داده است که شهرک‌سازی بیشتر اسرائیل در مناطق اشغالی در حوالی شرق بیت‌المقدس و کرانه غربی می‌تواند "ضربه‌ای مهلک" به روند مذاکرات صلح در منطقه وارد کند.

او گفت که (با این طرح اسرائیل) فلسطینیان ساکن شرق بیت‌المقدس احتمالا به طور کامل از بقیه فلسطینی‌ها در کرانه غربی جدا می‌افتند.

کمتر از یک روز بعد از آن که مجمع عمومی سازمان ملل متحد جایگاه فلسطین را از یک "ناظر دائم" به یک "دولت ناظر غیرعضو" ارتقاء داد، اسرائیل اعلام کرد که سه هزار واحد مسکونی جدید در این منطقه احداث می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که عملیات ساخت‌وساز و احداث این واحدها را دنبال خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای "ناامیدی و نگرانی عمیق" خود را نسبت به برنامه‌های اسرائیل برای احداث واحدهای مسکونی جدید در شرق بیت‌المقدس و کرانه غربی ابراز کرد.

او گفت که اجرای چنین طرحی "به منزله وارد کردن ضربه‌ای مهلک به آخرین فرصت‌های احتمالی برای توافق بر سر ایجاد دو کشور مستقل است."

مقامات آمریکا هم پیش از این هشدار داده بودند که این طرح جدید اسرائیل می‌تواند از سرگیری مذاکرات صلح را دشوارتر کند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که چشم‌انداز ساخت‌وسازهای گسترده (اسرائیل) "به شدت نگران‌کننده" است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز خواهان توقف شهرک‌سازی اسرائیل و بازگشت دو طرف بر سر میز مذاکره شده است.

با این حال، بنیامین نتانیاهو در نشست دیروز هیات دولت اسرائیل از واکنش‌های بین‌المللی به شهرک‌سازی‌های اسرائیل انتقاد کرد.

او گفت: "ما ساخت‌وساز در بیت‌المقدس را ادامه خواهیم داد و همینطور در تمام مناطقی که در نقشه مربوط به منافع استراتژیک اسرائیل قرار دارند."

فلسطینی‌ها می‌گویند که طرح جدید اسرائیل باعث خواهد شد مناطق فلسطینی‌نشین دوپاره شود که برای تشکیل احتمالی یک کشور یکپارچه فلسطین در آینده، می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.