دسترسی به سایت رادیو آزادی دوباره امکان‌پذیر شد

به روز شده:  18:25 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

دسترسی به سایت تاجیکی رادیو "آزادی" برای دو روز محدود شده بود

پس از دو روز محدودیت در نهادهای فراهم کننده اینترنت دسترسی به سایت رادیوی آزادی دوباره امکان‌پذیر شده است.

اسام‌الدین اتایف، رئیس انجمن فراهم کنندگان اینترنت در تاجیکستان، روز دوشنبه ۳ دسامبر به بی بی سی در این باره خبر داد.

روز جمعه ۳۰ نوامبر، به دستور اداره مخابرات تاجیکستان بدون هیچ گونه توضیحی دسترسی به سایت تاجیکی رادیو آزادی که متعلق به آمریکا است در برخی از نهادهای فراهم کننده اینترنت مسدود شد.

برخی از کارشناسان این اقدام را مرتبط به چاپ مطالب انتقادی درباره مقامات دولت تاجیکستان و ساختارهای دولتی در سایت آزادی دانستند.

پیش از آن سایت تاجیکی رادیو آزادی، موضوع مسدود شدن شبکه اجتماعی فیسبوک را در تاجیکستان به طور گسترده پوشش داده بود.

بسته شدن رادیوی آزادی پس از ایجاد محدودیت در دسترسی به شبکه اجتماعی فیسبوک در تاجیکستان صورت گرفت.

سایت تاجیکی رادیو آزادی از سایتهای عمده خبری در تاجیکستان محسوب می شود.

سفارت ایالات متحده آمریکا در تاجیکستان روز شنبه ۱ دسامبر، با صدور یک بیانیه ایجاد محدودیت در دسترسی به شبکه اجتماعی فیسبوک و سایت رادیو آزادی را نقض حقوق شهروندان برای آزادی بیان ارزیابی کرد و از دولت تاجیکستان دعوت کرد، تا محدودیت در راه دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و خبری را لغو کند.

در همین حال یک نوار ویدئویی در سایت یوتیوب منتشر شده که ادعا می‌شود مربوط به صحبت تلفنی سرگئی برین، ترجمان/مترجم مارک زوکربرگ، مدیر شبکه اجتماعی فیسبوک با بیگ ظهوراف، رئیس اداره مخابرات تاجیکستان است.

در این نوار ویدئویی شماره تلفنی نشان داده می‌شود، که به آن زنگ زده می‌شود و ظاهراً متعلق به آقای ظهوراف است. صدایی، که به آقای ظهوراف نسبت داده شده، می‌گوید: اگر مارک زوکربرگ به فعالیت فیسبوک نظارت کند، ما این سایت را باز می‌کنیم.

در ماه مارس سال جاری نیز شبکه اجتماعی فیسبوک در تاجیکستان مسدود شد و آن زمان مسئولان اداره مخابرات دلیل این امر را مشکلات فنی اعلام کرده بودند.

در تاجیکستان دسترسی به سایتهای “tjknews.com”، “maxala.org”، “centrasia.ru”، “lenta.ru” “fergana.ru” و “zvezda.ru” به دشواری میسر می شود.

نهادهای مدافع حقوق بشر از ایجاد محدودیت در دسترسی به سایتهای خبری در تاجیکستان ابراز نگرانی کرده، اقدام دولت این کشور را نوعی سانسور سیاسی خوانده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.