قضات مصری بر رفراندوم قانون اساسی نظارت خواهند کرد

به روز شده:  03:19 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391
دادگاه عالی مصر در محاصره طرفداران رئیس جمهور

پیشتر طرفداران آقای مرسی و اخوان المسلمین، راههای منتهی به دادگاه عالی مصر را مسدود کرده بودند

به گزارش رسانه های دولتی، بالاترین تشکل قضات در مصر اعلام کرده بر همه پرسی قانون اساسی جدید آن کشور نظارت خواهد کرد.

این تصمیم یک روز پس از آن اعلام می شود که یک تشکل دیگر قضات، موسوم به "کلوپ قضات" ، از اعضایش خواسته بود تا بر روند اجرای همه پرسی در روز ۱۵ دسامبر نظارت نکنند.

پیش نویس قانون اساسی جدید و یک فرمان صادر شده توسط محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، اعتراضات گسترده ای را در آن کشور به همراه داشته است.

درخواست کلوپ قضات از اعضایش با این هدف صورت گرفته بود که اعتبار همه پرسی را خدشه دار کند.

اما یک مشاور حقوقی آقای مرسی روز دوشنبه (۳ دسامبر) به خبرگزاری فرانسه گفت شورای عالی قضات در اینباره جلسه ای داشته و و توافق کرده که نمایندگانی از سوی قضات بر روند اجرای انتخابات نظارت داشته باشند.

به گفته این مشاور رئیس جمهور مصر، شورای عالی قضات "بزرگتریین تشکیلات قضات" در مصر است و اعضای آن "متوجه مسئولیتی که نسبت به ملت بر عهده دارند" شده اند. این مقام افزود: "این به آن معناست که تهدید قضات به بایکوت همه پرسی منتفی شده است."

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید تصمیم شورای عالی قضات حائز اهمیت است چون قضات مکلف اند تا بر اجرای همه پرسی در همه شعبات رای گیری نظارت کنند.

به گفته مشاور حقوقی رئیس جمهور مصر، برای نظارت بر فرایند همه پرسی، به حدود ۱۰ هزار کارمند قوه قضائیه نیاز خواهد بود.

اختلاف در بین قضات

پیس نویس قانون اساسی شب پنج شنبه (۲۹ نوامبر) به تصویب مجلس موسسان رسید.

آقای مرسی از همه اتباع مصر خواسته تا صرف نظر از اینکه با پیش نویس موافقند یا نه در همه پرسی شرکت کنند. رئیس جمهور مصر گفته: "نگاه جهان به سوی مصر است تا ببیند مردم مصر چگونه نهاد سازی خواهند کرد و چگونه نظام مردم سالار خود را ایجاد خواهند کرد."

اما منتقدان عمدتا سکولار قانون اساسی جدید می گویند بسیاری از آزادی های بنیادی در آن لحاظ نشده و در عوض، اختیارات زیادی برای اسلام گراها در آن منظور شده است.

معترضان بار دیگر به به میدان تحریر قاهره بازگشته اند – میدانی که سال گذشته به کانون اعتراضات علیه حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر تبدیل شده بود – و هنوز مشخص نیست میزان مشارکت مردم در همه پرسی چقدر باشد.

قضات مصر به یکی از قوی ترین منتقدان تصمیمات اخیر آقای مرسی تبدیل شده اند، از جمله فرمان جنجالی او که قوه قضائیه را از نقض فرامین رئیس جمهور باز می دارد.

اما گزارشگر بی بی سی در قاهره می گوید به نظر می رسد حالا قضات مصر دچار دو دستگی شده اند.

در آغاز این هفته، طرفداران آقای مرسی و اخوان المسلمین، راههای منتهی به دادگاه عالی مصر در قاهره را مسدود کردند. قرار بود قضات برای برسی اعتبار قانونی حکم رئیس جمهور، در این محل دیدار و گفتگو کنند.

دادگاه عالی نیز در واکنش به آنچه که "فشار روانی" بر مجموعه قضا توصیف کرد، اعتصاب نامحدودی را آغاز کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.