شهرکهای یهودی نشین جدید: سرسختی نتانیاهو در مقابل اعتراضات جهانی

به روز شده:  00:25 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391
شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن

فلسطینیان می گویند احداث این واحدهای جدید، امکان ایجاد یک کشور فلسطینی را از بین خواهد برد

اسرائیل می گوید در برابر فشار بین المللی برای متوقف کردن طرح احداث ۳۰۰۰ واحد یهودی نشین جدید در بیت المقدس شرقی و کرانه باختری رود اردن تسلیم نخواهد شد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده کشورش بر آنچه که وی "منافع حیاتی" اسرائیل خواند خواهد ایستاد و تغییر مسیر نخواهد داد.

بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، دانمارک و سوئد در اعتراض به تصمیم دولت اسرائیل برای احداث این ۳ هزار واحد یهودی نشین جدید در اراضی فلسطینی، سفرای اسرائیل را احضار کردند.

ایالات متحده آمریکا هم از اسرائیل خواست تا در این تصمیم "تجدید نظر" کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: " ما از رهبران اسرائیل می خواهیم تا در این اقدامات یکجانبه تجدید نظر کنندو از خودشان خویشتنداری نشان دهند، چون این اقدامات سازنده نیست و از سر گیری مجدد مذاکرات را سخت تر می کند."

روسیه، آلمان و سازمان ملل متحد هم به نسبت به طرح اسرائیل برای احداث این واحدهای یهودی نشین اعتراض کرده اند.

انتقام از تشکیلات خودگردان فلسطینی

اسرائیل یک روز پس از تصویب ارتقای سطح عضویت فلسطینی ها از یک نهاد ناظر به یک دولت "ناظر غیرعضو" در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مجوز احداث این سه هزار واحد جدید مسکونی را صادر کرد.

اسرائیل با خشم آن حرکت فلسطینی ها را به عنوان "نقض فاحش" موافقتنامه های قبلی محکوم کرد.

اما فلسطینی ها می گویند که طرح های پیشنهادی تازه برای شهرک سازی هرگونه کشور فلسطینی را دو نیم خواهد کرد.

در این میان یک طرح ساخت و ساز اسرائیل در منطقه ای موسوم به "ئی یک" جنجال آفرین شده است.

این طرح برای ساخت و ساز میان بیت المقدس و شهرک معاله آدومیم در کرانه باختری با مخالفت شدید فلسطینی ها روبرو شده.

آنها می گویند که این طرح کرانه باختری را تکه تکه خواهد کرد، رابطه فلسطینی ها را با بیت المقدس قطع می کند و مانع ایجاد یک کشور فلسطینی با پیوستگی سرزمینی می شود.

پیشتر بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار لغو این طرح شده بود. او هشدار داده بود که احداث واحدهای یهودی نشین در "ئی - ۱" می‌تواند "ضربه‌ای مهلک" به روند مذاکرات صلح وارد کند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که چشم‌انداز ساخت‌ وسازهای گسترده (اسرائیل) "به شدت نگران‌کننده" است.

اسرائیل همچنین روز دوشنبه اعلام کرد طرح های ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکونی برای شهرک نشینان یهودی را در محل رمات شلومو در بیت المقدس شرقی پیش خواهد برد. این تصمیم نیز می تواند بر تنش ها بیافزاید.

این طرح وقتی اولین بار در ماه مارس ۲۰۱۰ در جریان سفر جوج بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل تایید شد خشم آمریکا را برانگیخت.

از سوی دیگر صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی گفته که امیدوار است فشار بین المللی اسرائیل را به تعلیق این طرح ها وادارد.

آقای عریقات گفت: "ما امیدواریم که فرانسه و بریتانیا بتوانند به اسرائیل نشان دهند که نمی تواند به شیوه سابق ادامه دهد. فعالیت های شهرک سازی اسرائیل نمی تواند به شکل سابق ادامه یابد. برای حفظ راه حل مبتنی بر دو کشور باید هر تلاشی که لازم است انجام شود."

اما گیلاد اردان وزیر حفاظت از محیط زیست اسرائیل در واکنش گفت که در پی رای سازمان ملل برای ارتقای موقعیت فلسطینی ها، اسرائیل چاره ای جز "دست زدن به کاری که مشروع است و از نظر استراتژیک کشور اسرائیل را تقویت می کند" نداش است.

وزارت خارجه آمریکا هم روز دوشنبه در بیانیه ای از اقدام اسرائیل انتقاد کرد.

مارک تونر از سخنگویان وزارت خارجه در این بیانیه به طرح اسرائیل برای شهرک سازی در ای یک اشاره کرد و نوشت که ساخت و ساز در این ناحیه می تواند به تلاش ها جهت دست یافتن به یک راه مبتنی بر ایجاد دو کشور ضربه بزند.

حدود ۵۰۰ هزار یهودی در بیش از ۱۰۰ شهرک که از زمان اشغال کرانه باختری و بیت المقدس شرقی از ۱۹۶۷ به این سو ساخته شده زندگی می کنند.

این شهرک ها براساس قوانین بین المللی غیرقانونی هستند، هرچند اسرائیل این نظر را قبول ندارد.

دو دهه مذاکرات منقطع میان اسرائیل و مقام های دولت خودگردان فلسطینی از رسیدن به یک راه حل دائمی بازمانده است.

آخرین دور مذاکرات میان دو طرف مناقشه در سال ۲۰۱۰ ناکام ماند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.