دستگیری ده ها پلیس در برزیل

به روز شده:  22:44 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391

مقامات ریو در تلاشند در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ و مسابقات المپیک ۲۰۱۶ نرخ جرم و جنایت در این شهر را کاهش دهند.

ده‌ها پلیس به اتهام رشوه از قاچاقچی‌ها در برزیل دستگیر شده‌اند.
مقامات برزیل ۶۰ افسر پلیس را به اتهام دریافت مرتب رشوه از قاچاقچی‌ها دستگیر کرده ا ند و می‌گویند این عده به ازاء مبالغی که دریافت می‌کردند اجاز می‌دادند قاچاقچی‌ها و فروشندگان مواد مخدر در زاغه نشین‌های ریو دو ژانیرو فعالیت کنند.
یازده نفر هم به اتهام عضویت در باند اصلی بزهکاری ریو که به «فرماندهی سرخ» موسوم است دستگیر شده‌اند.
اتهام دیگر افسران پلیس فروش اسلحه به اعضای این باند است.
مقامات ریو در تلاشند در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ و مسابقات المپیک ۲۰۱۶ نرخ جرم و جنایت در این شهر را کاهش دهند.
اریر کوستافیلو، فرمانده پلیس ریو گفته تمام افسرانی که در این معاملات نقش داشته‌اند اخراج می‌شوند.
آقای کوستافیلو گفته است: "بیش از این نمی‌توانیم فساد در نیروهای پلیس را تحمل کنیم."
عملیات پلیس که با نام "پاکسازی" انجام شده در نخستین ساعات روز در "دوکه دکایشاس" حومه ریو آغاز شد.
۷۰ نفر در این عملیات دستگیر شده‌اند و ۱۲ نفر دیگر از جمله نیروهای پلیس و فروشندگان مواد مخدر فراری‌اند.
تحقیق بر سر این موضوع حدود یک سال پیش آغاز شد و به گزارش تلویزیون "گلوبو" هر افسر پلیس متهم است هفتگی معادل ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار رشوه دریافت کرده است.

زاغه نشین های حومه ریو اشهرک های فقیر نشینی با نرخ جرم جنایت بالا هستند

دادستان‌ها می‌گویند افسران پلیس فعالیت‌های قاچاقچیان در ۱۳ محله زاغه نشین دوکه دکایشاس را که شهری کارگر نشین در حومه ریوست نادیده می‌گرفتند.
افسران دستگیر شده متهمند در چند بزه دیگر شرکت داشتند؛ از جمله فروشندگان مواد و یا اعضای خانواده آن‌ها را در صورت تاخیر در پرداخت رشوه می‌ربودند و اگر در ‌‌نهایت موفق به اخذ مبالغ رشوه نمی‌شدند با انجام عملیات پلیسی امنیتی دستگیرشان می‌کردند.
"کلادیو دو لوکاس لیما"، رییس پلیس "دوکه دکایشاس" اخراج شده با این همه نشانه‌ای از مشارکت او در این بزهکاری وجود ندارد.
حضور نیروهای امنیتی در بیش از ۲۰ محله زاغه نشین ناامن ریو به شکلی بوده که این محلات عملا به تصرف نیروهای پلیس درآمده‌اند.
با این حال تحلیل گران می‌گویند عامل مهم موفقیت این است که مقامات بین فقرا و نیروهای پلیس اعتمادسازی کنند چرا که باور عمومی بر فاسد و خشن بودن نیروی پلیس است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.