مقام سازمان ملل از وضعیت اردوگاه‌های مسلمانان در برمه 'وحشت‌زده' شده است

به روز شده:  19:45 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391
اردوگاه مسلمانان در برمه- آرشیو

اردوگاه مسلمانان روهینگیا در برمه- آرشیو

والری آموس، بلندپایه‌ترین مقام سازمان ملل در امور بشردوستانه گفته است که از وضعیتی که مسلمانان روهینگیا در برمه به دلیل درگیری‌های قومی با آن مواجه شده‌اند، وحشت‌زده شده است.

خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا منجر به فرار دهها هزار نفر از آنها از خانه هایشان شده است.

بیش از ۱۳۵ هزار نفر هم اکنون در اردوگاه‌های موقتی در استان رخاین به سر می‌برند که بسیاری از آنها از مسلمانان روهینگیا هستند.

خبرنگار بی بی سی که در سفر به برمه با خانم آموس همراه است، هزاران نفر را دیده که در اردوگاه‌هایی با شرایط نامناسب و در حالی که فاضلاب دور محوطه اردوگاه دیده می‌شد، به سر می‌برند و نگهبانان مانع از خروج آنها می‌شوند.

این نگهبانان همچنین اجازه توزیع کمک‌های امدادی میان آوارگان را نداده‌اند.

اما اردوگاه بودایی‌های رخاین، تمیز و دارای امکانات بود.

خشونت‌ قومی در استان رخاین برمه، تابستان امسال با پخش این خبر آغاز شد که سه مسلمان به یک زن بودایی تجاوز کرده و او را به قتل رسانده‌اند. در واکنش به این حادثه، ده مسلمان به قتل رسیدند.

درگیری‌ها و خشونت‌های قومی سپس به سراسر استان گسترش یافت و در این درگیری‌ها، خانه‌ها و منازل مسلمانان و بودایی‌ها به آتش کشیده شد.

بسیاری از مردم برمه‌ مسلمانان ساکن رخاین را مهاجران "غیرقانونی" از بنگلادش می‌دانند و آنان را شهروندان برمه‌ تلقی نمی‌کنند.

دولت برمه می‌گوید این افراد مهاجران تازه وارد از کشورهای شبه قاره هند هستند و شهروند برمه محسوب نمی شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.