شاخص فساد در جهان: تاجیکستان پنج رده پایین رفت

به روز شده:  17:31 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

تاجیکستان از میان ۱۷۶ کشور در مقام ۱۵۷ قرار گرفته است

سازمان شفافیت بین‌المللی شاخص سالانه فساد در جهان را انتشار داده است. در این شاخص تاجیکستان از میان ۱۷۶ کشور با ۲۲ امتیاز در مقام ۱۵۷ قرار گرفته است.

در شاخص درک فساد (Corruption Perceptions Index) در سال ۲۰۱۱ که این سازمان انتشار داده بود، تاجیکستان همراه با اوکراین از میان ۱۸۲ کشور جهان در مقام ۱۵۲ قرار داشت.

به نوشته شفافیت بین‌المللی، امسال مبارزه با فساد در تاجیکستان به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف شده و این کشور در شاخص فساد پنج رده پایین رفته است.

در این مقام تاجیکستان همدوش کشورهایی مانند آنگولا و کامبوج است که این امر نشانگر فساد گسترده در سطوح مختلف دولت این کشور است.

با این حال، وضع تاجیکستان نسبت به برخی از کشورهای منطقه، مانند ازبکستان و ترکمنستان (هردو در رده ۱۷۰) و افغانستان (۱۷۴) که برای ریشه‌کنی فساد تدابیر چشمگیری انجام نداده‌اند، بهتر ارزیابی می‌شود.

اوکراین که سال گذشته همدوش تاجیکستان بود، امسال به رده ۱۴۴ صعود کرده است. قرقیزستان که سال گذشته در رده ۱۶۴ بود، ده رده جهش کرده و به مقام ۱۵۴ دست یافته است. به گفته شفافیت بین‌المللی، این کشورها در مبارزه با فساد توفیق یافته‌اند.

در حالی که روسیه در شاخص جهانی درک فساد از رده ۱۴۳ به رده ۱۳۳ صعود کرده، موقعیت ایران و قزاقستان برعکس ۱۳ رده تنزل یافته و آنها اکنون با روسیه همدوش شده‌اند.

چین، از همسایگان بزرگ و از شریکان اصلی اقتصادی تاجیکستان، در شاخص امسال پنج رده تنزل رتبه یافته و در مقام ۸۰ قرار گرفته است. این در حالیست که قوانین بسیار سخت گیرانه‌ای در زمینه فساد در چین وجود دارد.

وضع ترکیه به مراتب بهتر شده و در رده ۵۴ جای گرفته است. از میان جمهوری های سابق شوروی، استونی در بالاترین رده (۳۲) قرار دارد. لیتوانی، گرجستان و لتونی به ترتیب در رده‌های ۴۸، ۵۱، ۵۴ قرار داده شده‌اند.

این چهار کشور از جمله جمهوری های سابق شوروی هستند که پیش از دیگران از زیر سلطه روسیه بیرون آمده و خود را به اصطلاح، به آغوش اروپا انداختند.

در همین حال، سازمان شفافیت بین‌المللی می‌گوید که امسال از روشهای تازه‌ای برای رده بندی کشورها کار گرفته است. به این دلیل، این شاخص در مقایسه‌ با سالهای پیشین بیانگر "تغییرات جدی در زمینه درک فساد" در کشورهای جهان نیست.

در بیانیه مطبوعاتی که این سازمان روز چهارشنبه ۵ دسامبر انتشار داد، آمده است: "فساد زندگی انسانها را تباه می‌کند و جوامع انسانی را به هم می‌زند، پایه‌های حکومت و نهادهای دولتی را متزلزل می‌سازد. این پدیده به نارضایتی عمومی دامن زده و جامعه را با خطر بی‌ثباتی و آشوب روبرو می‌کند."

این سازمان بین‌المللی بانفوذ افزوده است که جوامع و مقامات بسیاری از کشورها باید به این معزل اجتماعی توجه بیشتری معطوف کنند.

شاخص درک فساد بر مبنای نظرسنجیها و تحقیقات کارشناسان این سازمان در کشورهای مختلف جهان تهیه می‌شود. در جریان این پژوهشها کارشناسان تلاش می‌کنند نظرات و دیدگاههای ساکنان در باره سطح فساد در کشورهایشان را مشخص سازند.

در صدر این فهرست کشورهای فنلاند، دانمارک و نیوزلند قرار گرفته‌اند. این بدآن معناست که مردم این سه کشور از این لحاظ خاطرشان جمع است و هیچ گونه دلواپسی نسبت به گسترش فساد و خطرات آن در کشورهایشان ندارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.