هواداران و مخالفان مرسی درگیر شدند

به روز شده:  22:26 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

درگیری ها در برابر کاخ ریاست جمهوری رخ داد

درگیری میان موافقان و مخالفان قانون اساسی پیشنهادی مصر به خشونت کشیده است.

در پی درگیری میان هواداران دو گروه در اطراف کاخ ریاست جمهوری مصر در قاهره، حداقل ۲۰۰ نفر مجروح شده اند و گزارش هایی هم درباره شنیده شدن صدای تیراندازی منتشر شده است.

بعضی از گزارش های تایید نشده هم بیانگر کشته شدن حداقل دو نفر در درگیری هاست.

درگیری زمانی شروع شد که هواداران محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر به سوی کاخ ریاست جمهوری در قاهره راهپیمایی کردند و با مخالفان او که در محل تحصن کرده بودند، مواجه شدند.

این درگیری با پرتاب سنگ و بطری های آتش زا همراه بود.

به رغم ناآرامی روزهای گذشته در مصر، دولت این کشور می گوید همه پرسی درباره قانون اساسی پیشنهادی طبق برنامه قبلی برگزار خواهد شد.

محمود مکی، معاون رئیس جمهوری مصر روز چهارشنبه اعلام کرد که همه پرسی طبق برنامه قبلی، در پانزدهم دسامبر برگزار خواهد شد ولی تاکید کرد که امکان گفت و گو درباره محتوای قانون اساسی برقرار است.

منتقدان قانون اساسی می گویند این سند به اندازه کافی آزادی های سیاسی و دینی و حقوق زنان را تضمین نمی کند.

پیشنویس قانون اساسی جدید مصر که مورد حمایت آقای مرسی است، باعث افزایش انتقاد از او شده است.

او پیش تر با صدور فرمانی اختیارات خود را افزایش داده بود.

"رویداد خطرناک"

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هواداران آقای مرسی درحالی که در حمایت از مشروعیت او شعار می دادند، چهارشنبه بعدازظهر به محل تحصن مخالفان رفتند و دو طرف سنگ و بطری های آتش زا به سوی هم پرتاب کردند.

هواداران آقای مرسی همچنین به برچیدن چادرهای تحصن کنندگان اقدام کردند.

گزارش های تایید نشده همچنین بیانگر کشته شدن دو نفر در درگیری هاست.

به گفته جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره، زد و خوردهای روز چهارشنبه خطرناک ترین رویداد در ناآرامی های سیاسی رو به گسترش در مصر است.

به گفته آقای لاین، مخالفان گروه اسلام گرای اخوان المسلمین را به راه اندازی خشونت متهم کرده اند، خشونتی که به اقدام های صورت گرفته از سوی هواداران حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین در روزهای واپسین حکومتش شباهت دارد.

اخوان المسلمین از دو گروه درگیر خواسته است که به طور همزمان کاخ ریاست جمهوری را ترک کنند و ضمانت دهند که دیگر به اقامتگاه رئیس جمهوری بر نمی گردند.

همزمان با قاهره، درگیری در دیگر مناطق مصر از جمله شهرهای اسماعیلیه و سوئز نیز گزارش شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.