تلفات توفان بوپا در فیلیپن رو به افزایش است

به روز شده:  05:25 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

ارتش می‌گوید به زودی هلیکوپترهایش را برای بررسی وضع به محل آسیب دیده از توفان می رساند.

در حالی که امدادرسانان به یاری آسیب دیدگان از توفان بوپا در فیلیپین شتافته‌اند گزارش‌های حاکی از افزایش قربانیان است.

توفان بوپا همراه با بادو باران شدید روز سه شنبه جزایر می‌نادانائو را درنوردید.

ده‌ها هزار نفر پیش از رسیدن تندباد جزیره را تخلیه کردند.

بوپا در حال حاضر از جزایر غربی پالاوان عبور می‌کند.

دست کم ۴۳ نفر از ساکنان انداپ براثر سیل جانشان را از دست داده‌اند. این عده در دو ساختمان پناه گرفته بودند اما سیل ناگهانی آن‌ها را در کام خود کشیده است.

این دو ساختمان مدرسه و تالاری محلی بودند که ساکنان در آن پناه گرفته بودند اما آب و گلی که بلندی کوه‌ها سرازیر شده بود آن‌ها را محاصره کرد.

آرتور اوی فرماندار محلی به رسانه‌های منطقه گفته: «مردم فکر می‌کردند به منطقه‌ای امن پناه برده‌اند اما نمی‌دانستند که سیل هم به دنبال آن‌ها خواهد رفت.»

براساس گزارش‌ها یک جاده محلی با آوار به جا مانده از سیل و توفان مسدود شده اما ارتش می‌گوید امیدوار است به زودی هلیکوپترهای خود را برای بررسی وضع به محل برساند.

بتان نو آسیب دیده‌ترین منطقه در جزایر می‌ندانائو است. داوائو اورینتال، ایالت همسایه این منطقه نیز به شدت آسیب دیده و گزارش‌ها از کشته شدن بین ۳۰ تا ۵۰ نفر حکایت می‌کنند.

کورازون مالانیائو فرماندار داوائو اورینتال می‌گوید درختان افتاده و پل‌های شکسته جاده‌های منتهی به ده‌ها شهر را مسدود کرده‌اند.

خانم مالانیائو گفته گزارش‌های اولیه حاکی از ویرانی ۹۵ درصد ساختمان‌های شهر کتیل است. وی افزود ۲۳ نفر از اهالی شهر یا غرق شده‌اند و یا زیر درخت و آوار مانده‌اند.

ده‌ها پرواز محلی در مرکز و غرب کشور لغو شده‌اند و مدارس و مراکز تجاری تعطیل‌اند.

انتظار می‌رود این توفان پنجشنبه با گذر از پالاوان به سوی دریای چین جنوبی برود.

یک سال پیش توفان واشی بیش از ۱۵۰۰ نفر را در حنوب فیلیپین کشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.