مخالفان حکومت سوریه فرودگاه دمشق را 'منطقه جنگی' اعلام کردند

به روز شده:  14:48 گرينويچ - جمعه 07 دسامبر 2012 - 17 آذر 1391
فرودگاه دمشق

نیروهای مخالف فرودگاه دمشق را منطقه جنگی اعلام کرده و در مورد نزدیک شدن به این محل هشدار داده اند

مخالفان حکومت سوریه فرودگاه این کشور را منطقه جنگی اعلام کرده اند.

روز جمعه، ١٧ آذر (٧ دسامبر)، سخنگوی شورای نظامی دمشق، وابسته به نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، گفتند که واحدهای وابسته به این نیروها "که از روز گذشته فرودگاه دمشق را در محاصره داشته اند، این فرودگاه را منطقه جنگی اعلام کرده اند و به غیرنظامیان هشدار می دهند که در صورت نزدیک شدن به این مکان، خود مسئول خطرات احتمالی خواهند بود."

سخنگوی شورای نظامی به رویترز گفته است که نیروهای مخالف طی دو هفته اخیر، فرودگاه را در محاصره داشته اند اما قبل از دست زدن به حملات سنگین علیه آن، در انتظار بوده اند تا هواپیماهای غیرنظامی این فرودگاه را تخلیه کنند. وی در عین حال مشخص نکرد که در صورتی که هواپیماهای غیرنظامی به فرودگاه نزدیک شوند، چه اقداماتی علیه آنها صورت خواهد گرفت.

روز گذشته، سخنگوی مخالفان گفته بود که هواپیماهایی که در این فرودگاه به زمین بنشینند هدف حمله قرار نمی گیرند اما "ما مانع از حرکت آنها خواهیم شد."

فرودگاه دمشق در ٢١ کیلومتری شهر واقع است و تصرف یا جلوگیری از فعالیت آن به منزله ضربه روانی مهمی برای نیروهای دولتی خواهد بود که، به گفته مخالفان، هنوز هم این فرودگاه را در اختیار دارند.

از هفته گذشته که جنگ بین نیروهای دولت و مخالفان به فرودگاه دمشق نزدیک شد، تقریبا تمامی شرکت های هواپیمایی خارجی پروازهای خود به این فرودگاه را به حالت تعلیق در آورده اند هر چند در روزهای اخیر، چند پرواز شرکت هواپیمایی ملی سوریه به مقصد این فرودگاه انجام شده است.

عملیات تهاجمی علیه فرودگاه دمشق از حدود ده روز پیش شدت گرفت و نیروهای مخالف گفتند که در نظر دارند این فرودگاه را به تصرف خود درآورند. همزمان با تشدید این عملیات، شبکه اینترنت در پایتخت قطع و ارتباط تلفنی مختل شد در حالیکه هر دو طرف، دیگری را مسئول این وضعیت قلمداد کردند.

نبرد در اطراف پایتخت

مخالفان در نزدیکی فرودگاه دمشق

نبرد در اطراف فرودگاه از هفته گذشته شدت گرفته اما نتیجه آن هنوز معلوم نیست

همزمان با صدور اطلاعیه مخالفان در مورد وضعیت فرودگاه دمشق، گزارش های خبری حاکی از شدت گرفتن نبرد بین ارتش سوریه و مخالفان در اطراف پایتخت بوده است.

روز گذشته، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از ملاقات با وزیر خارجه روسیه، گفت که "روند تحولات در سوریه شتاب قابل توجهی گرفته و ما شاهد این شتاب در زمینه های مختلف هستیم"و افزود: "فشار بر رژیم [بشار] اسد در اطراف دمشق بیشتر شده است."

در مقابل، منابع دولتی سوریه وخامت اوضاع در پایتخت را تکذیب کرده و گفته اند که واحدهای ارتش با موفقیت توانسته اند شورشیان را از اطراف دمشق به عقب برانند و در روزهای اخیر، عملیات تهاجمی علیه آنان را به اجرا گذاشته اند.

برخی منابع دولتی سوریه هم از وضعیت در اطراف پایتخت با عنوان "مراحل نهایی پیروزی" نام برده و گفته اند که به زودی، این منطقه از مخالفان مسلح پاکسازی می شود.

در عین حال، ناظران گفته اند که با توجه به موقعیت نظامی دو طرف درگیری، نمی توان گفت که جنگ دمشق به مراحل پایانی نزدیک شده است. به گفته آنان، "پیشروی" یکی از دو طرف بیشتر جنبه رسانه ای دارد و در حال حاضر، به نظر نمی رسد که هیچیک از دو طرف، وجود مشکلات مهمی که با آنها مواجه است، توان مقاومت را از دست داده باشد.

دولت و نیروهای دولتی به دلیل خستگی از جنگ فرسایشی و فلج شدن فعالیت اقتصادی در شرایط نامساعدی به سر می برند در حالیکه نیروهای مخالف نیز که، بر خلاف ارتش، از اسلحه و تجهیزات لازم برخوردار نیستند، همواره در معرض گلوله باران و بمباران هوایی ارتش قرار دارند و عمدتا به جنگ و گریز ادامه می دهند.

گفته می شود که ارتش سوریه همچنان بر مراکز مهم شهری مسلط است در حالیکه بخش های بزرگی از مناطق خارج از شهرها در اختیار مخالفان است که می کوشند محورهای ارتباطی و تدارکاتی نیروهای دولتی را قطع کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.