دادگاه عالی آمریکا قانون منع ازدواج همجنسگرایان را بررسی می کند

به روز شده:  04:34 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391
تصویری از دو دست مرد که هر دو حلقه ازدواج دارند

هم اکنون ازدواج همجنسگرایان در برخی ایالت های آمریکا چون نیویورک، مریلند و کالیفرنیا قانونی است اما بسیاری از ایالت های جنوبی و مرکزی این کشور با ازدواج دو فرد همجنس مخالفند و آن را در برابر آموزه های مذهبی می دانند

دادگاه عالی آمریکا برای نخستین بار در تاریخ این کشور موافقت کرده است که به برخی از درخواست های موافقان و مخالفان تعریف قانون ازدواج در ایالات متحده رسیدگی کند.

این نهاد عالی قضایی روز جمعه (هفتم دسامبر - ۱۷ آذر) اعلام کرد که تصمیم گرفته تا به دو مورد از میان موارد ارسالی که موافق و مخالف قوانین فدرال و ایالتی ازدواج هستند رسیدگی کند.

یکی از این دو مورد قانون "دفاع از ازدواج" نامیده می شود که به موجب آن ازدواج رسمی تنها میان یک زن و مرد مصداق پیدا می کند.

دادگاه عالی آمریکا همچنین اعلام کرده که به قانون مصوب شده در ایالت کالیفرنیا موسوم به "پراپوزیشن ۸" که تعریف قانون فدرال را درباره ازدواج به چالش کشیده و زمینه ساز ازدواج همجنسگرایان شده است هم رسیدگی می کند.

زمان رسیدگی به این دو مورد توسط دادگاه عالی آمریکا، ماه مارس سال آینده (بهار ۲۰۱۳) اعلام شده است.

تصمیم گیری دادگاه عالی آمریکا درباره قوانین موافق یا مخالف ازدواج همجنسگرایان در تمامی ایالت های این کشور می تواند سرآغازی برای تغییر تعریف ازدواج در آمریکا تلقی شود.

هم اکنون ازدواج همجنسگرایان در برخی ایالت های آمریکا چون نیویورک، مریلند و کالیفرنیا قانونی است اما بسیاری از ایالت های جنوبی و مرکزی این کشور با ازدواج دو فرد همجنس مخالفند و آن را در برابر آموزه های مذهبی تعبیر می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.