دهها هزار نفر در بیست و پنجمین سالگرد جنبش حماس در غزه شرکت کردند

به روز شده:  17:04 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

حماس بدنبال پیروزی در انتخابات سال ۲۰۰۷ میلادی، فتح را وادار به بیرون رفتن از غزه کرد

دهها نفر از مردم غزه برای شرکت در بیست و پنجمین سالگرد تاسیس جنبش حماس در یک گردهمایی بزرگ شرکت کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های دریافتی در مراسم امروز (شنبه ۱۸ آذر) شماری از شخصیت‌های ارشد حماس از جمله اسماعیل هنیه، نخست وزیر و خالد مشعل، رهبر سیاسی این جنبش برای حاضران سخنرانی کردند.

آقای مشعل برای اولین بار پس از نزدیک به ۴۰ سال تبعید، برای شرکت در این مراسم روز گذشته وارد غزه شد.

رهبر سیاسی حماس در سخنرانی‌اش با تاکید بر این که فلسطینیان هیچ بخشی از سرزمینشان را واگذار نخواهند کرد، گفت: "هرگز اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت."

دیدار آقای مشعل از غزه پس از برقراری آتش بسی صورت می‌گیرد که به درگیری‌های چند روزه بین اسرائیل و حماس در ماه گذشته پایان داد.

آقای مشعل برای اولین بار پس از نزدیک به ۴۰ سال تبعید، برای شرکت در این مراسم روز گذشته وارد غزه شد

گفته شده که آقای مشعل در جریان دیدارش از غزه با مقامات فتح که کنترل کرانه باختری را در اختیار دارند، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

حماس به دنبال پیروزی در انتخابات سال ۲۰۰۷ میلادی، فتح را وادار به بیرون رفتن از غزه کرد.

خبرنگار بی بی سی در غزه می‌گوید برگزاری مراسم امروز این پیام را القا می کند که پس از گذشت ۲۵ سال، حماس نیرویی است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

به گفته خبرنگار بی بی سی، حماس که از حمایت مردم غزه برخوردار است، تصور می‌کند که انقلاب در کشورهای عربی که به روی کار آمدن دولت‌های اسلامگرا منجر شده، باعث نفوذ سیاسی این گروه در منطقه شده است.

تحلیلگران معتقدند که خالد مشعل به وضوح از خواسته مردم فلسطین مبنی بر پایان دادن به اختلافاتی که باعث تضعیف اهداف آنها می‌شود، آگاه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.