۱۴ مامور پلیس در درگیری با طرفداران اتحاد بریتانیا در بلفاست زخمی شدند

به روز شده:  06:44 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

طرفداران اتحاد بریتانیا تصمیم اخیر شورای شهر را ضد هویت فرهنگی خود می‌دانند

در درگیری‌های شب گذشته بلفاست، مرکز ایرلند شمالی، میان طرفداران اتحاد بریتانیا و پلیس ضد شورش ۱۴ نفر از ماموران پلیس زخمی و ١٢ نفر از معترضان بازداشت شدند.

درگیری دیشب در مرکز شهر از آنجا آغاز شد که تظاهرکنندگانی که خیابان را بسته بودند به یک خودرو که قصد عبور داشت حمله کردند و پلیس سعی کرد آنان را باز دارد.

در پی تصمیم هفته گذشته شورای شهر بلفاست برای محدود کردن روزهای افراشتن پرچم بریتانیا در ساختمان شهرداری، طرفداران اتحاد بریتانیا در ایرلند شمالی دست به اعتراضاتی زده‌اند که در مواردی به خشونت کشیده شده‌اند.

پلیس بلفاست نگران بروز خشونت‌های بیشتر است. به گفته مقامات در درگیری‌های یک هفته گذشته مجموعا ۲۷ مامور پلیس زخمی شده‌اند.

شورای شهر بلفاست تصمیم گرفته است که پرچم بریتانیا دیگر بر ساختمان شهرداری افراشته نباشد و تنها در ۲۰ روز مشخص سال بالا برود. جمهوری‌خواهان ایرلند شمالی خواستار این بودند که پرچم بریتانیا به کلی پایین کشیده شود.

طرفداران اتحاد بریتانیا این تصمیم را حمله‌ای به هویت فرهنگی خود توصیف کرده‌اند.

پرچم بریتانیا (چپ) به صورت ترکیبی از پرچم‌های انگلستان، ایرلند و اسکاتلند (راست) طراحی شده

ایرلند شمالی به همراه انگلستان، اسکاتلند و ولز پادشاهی متحده بریتانیا را تشکیل می‌دهند و پرچم بریتانیا نیز نماد این اتحاد به شمار می‌رود.

پرچم بریتانیا، که سابقه آن به قرن هفدهم می‌رسد، به صورت ترکیبی از پرچم‌های انگلستان (صلیب سرخ سن ژرژ) ، اسکاتلند (صلیب سفید سن اندرو در زمینه آبی) و ایرلند (صلیب سرخ سن پاتریک) طراحی شده است. به طور سنتی هر یک از این قدیس‌ها محافظ یکی از این کشورها محسوب می‌شوند.

تنش‌های فرقه‌ای و رویارویی‌های سیاسی خشونت‌بار در ایرلند شمالی سابقه دارد.

جمهوری‌خواهان ایرلندی خواستار جدایی از بریتانیا و پیوستن به جمهوری ایرلند، که یک کشور مستقل است، هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.