آمریکا: گزینه‌های مواجهه نظامی با سوریه بررسی می‌شود

به روز شده:  02:21 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391
سوریه

آمریکا بارها به دولت بشار اسد در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی هشدار داده است

یک مقام ارشد ارتش آمریکا می گوید گزینه‌های ممکن برای حمله احتمالی به سوریه در صورت استفاده این کشور از سلاح شیمیایی، بررسی می شود.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گفته است اطلاعاتی که آمریکا در دست دارد نشان می دهد دولت سوریه در طی چند روز اخیر تغییر جدیدی در وضعیت سلاح‌های شیمیایی خود نداده است. با این حال، وی گفته آمریکا دائما وضعیت را بررسی می‌کند و گزینه‌های احتمالی را در نظر دارد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و دیگر مقام های آمریکایی و بین المللی اخیرا هشدارهای زیادی درباره استفاده و یا جابجایی سلاح‌های شیمیایی توسط دولت بشار اسد داده اند.

تابستان گذشته، باراک اوباما گفت استفاده از این سلاح‌ها خط قرمزی برای آمریکا به حساب می آید.

آمریکا در مورد سلاح‌های شیمیایی سوریه، از دو جهت نگران است؛ اول اینکه دولت سوریه در مقابل مخالفان و مردم عادی از آنها استفاده کند و دوم اینکه نتواند از مکان نگهداری آنها به خوبی مراقبت کند، به طوری که این سلاح‌ها به دست افراد غیر مسئول و حتی اعضای القاعده بیفتد.

پیش‌تر گزارش‌هایی در رسانه‌های بین المللی منتشر شده بود که در آنها بر اساس یافته‌های سازمان‌های اطلاعاتی، گفته شده بود سوریه بیش از هزار تن مواد قابل استفاده در سلاح های شیمایی دارد که در ۵۰ شهر مختلف انبار شده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، (سی آی ای) می‌گوید دولت سوریه گاز تاول آور خردل و گاز اعصاب سارین در اختیار دارد.

'زمینه‌چینی حمله'

جهاد مقدیسی، سخنگوی دولت سوریه که از این کشور فرار کرده است، پیش‌تر درباره سلاح‌های شیمیایی گفته بود ارتش سوریه کنترل همه این انبارها را در اختیار دارد و تنها در صورت حمله خارجی آنها را به کار خواهد گرفت.

فیصل المقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه نیز دلیل ابراز نگرانی آمریکا را فراهم کردن زمینه برای عملیات نظامی علیه سوریه دانسته است.

آمریکا از راه‌های مختلفی را برای به دست آوردن اطلاعات استفاده می‌کند.

ریچارد ویس، از تحلیلگران ارشد موسسه تحقیقاتی هادسون در واشنگتن می‌گوید برخی از اطلاعات از توسط بررسی عکس‌های ماهواره‌ای به دست می آیند. او می گوید این ماهواره ها مرتب از مناطقی خاص عکس برداری می‌کنند و تغییرات در آنها را به ثبت می رسانند.

راه‌های دیگر به گفته وی، شنود مکالمه‌های سران ارتش و رصد منطقه توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی است.

اما آقای ویس می‌گوید جامعه آمریکا بعد از ماجرای جنگ عراق، در قبول کردن اینگونه اطلاعات سختگیری بیشتری نشان می‌دهد.

در آن زمان مشخص شد که اطلاعاتی که پیش از آغاز جنگ، درباره وجود سلاح‌های شیمیایی دولت صدام حسین منتشر شده بود، اشتباه بوده است.

سوال دیگری که مطرح می‌شود، چگونگی پاسخگویی دولت آمریکا به استفاده احتمالی بشار اسد از این سلاح‌ها است.

آقای ویس می‌گوید دو راه وجود دارد؛ اول اینکه آمریکا بعد از استفاده سوریه از این سلاح‌ها متوسل به استفاده از نیروی نظامی شود. اما او می‌گوید در این صورت، تا زمان مداخله آمریکا، ممکن است هزاران نفر کشته شده باشند.

راه دوم این است که آمریکا قبل از این اقدام سوریه وارد عمل شود، اما در این صورت آمریکا از نیروی نظامی در موردی استفاده کرده که هنوز اتفاقی نیفتاده است.

کارشناسان می‌گویند ذخایر تسلیحات شیمیایی سوریه به صدها تن می رسد که یکی از بزرگترین ذخایر در خاورمیانه است.

آنها می‌گویند این تسلیحات در دهه ۱۹۷۰ میلادی تهیه شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.