هوگو چاوز جانشین احتمالی‌اش را معرفی کرد

به روز شده:  11:39 گرينويچ - 09 دسامبر 2012 - 19 آذر 1391

هوگو چاوز از سیاستمداران جنجالی در عرصه بین المللی بشمار می‌رود

هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، پس از آن که روز جمعه (۱۷ آذر) اعلام شد که برای درمان سرطان بار دیگر به کوبا سفر خواهد کرد، برای اولین بار درباره انتقال قدرت صحبت کرده است.

آقای چاوز که روز گذشته ( ۱۸ آذر) در تلویزیون ملی ونزوئلا صحبت می‌کرد، گفت که اگر نتواند به فعالیت‌هایش ادامه دهد، معاونش نیکولاس مدورو، جانشین او خواهد بود.

آقای چاوز همچنین اعلام کرد در صورت برگزاری انتخاباتی جدید، مردم باید به آقای مدورو رای بدهند.

آقای مدورو، ۴۹ ساله از سال ۲۰۰۶ میلادی تا اکتبر امسال وزیر خارجه ونزوئلا بود و سپس به عنوان معاون رئیس جمهور منصوب شد. او از مشاوران نزدیک آقای چاوز است.

رئیس جمهور ونزوئلا، دو روز پیش از وجود سلول های بدخیم سرطانی جدید در بدنش خبر داد و گفت که برای ادامه درمانش روز یکشنبه ( ۱۹ آذر) به کوبا می‌رود.

آقای چاوز ۵۸ ساله از زمان تشخیص سرطان در تابستان سال گذشته، تاکنون بارها برای درمان به کوبا سفر کرده و سه بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

اما تاکنون اطلاعات زیادی در مورد نوع سرطان او منتشر نشده است.

مخالفان او بارها خواستار شفافیت بیشتر درباره وضعیت جسمانی وی شده‌اند.

هوگو چاوز حدود سه ماه پیش برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید.

او که چهره‌ای جنجالی در سطح بین‌المللی است، بخش‌های مهم اقتصاد کشور را ملی کرده است.

ونزوئلا از اصلی‌ترین کشورهای تولیدکننده نفت جهان به شمار می‌رود و افزایش قیمت‌های جهانی نفت در یک دهه گذشته به دولت آقای چاوز فرصت داده است تا بخش‌های درمانی، آموزشی و خدمات اجتماعی ونزوئلا را ارتقاء دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.