روسیه: درباره سرنوشت بشار اسد گفتگو نمی‌کنیم

به روز شده:  14:07 گرينويچ - 09 دسامبر 2012 - 19 آذر 1391

سرگئی لاوروف گفته است موضع روسیه در مقابل سوریه تغییر نکرده است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که کشورش درباره آینده بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفتگو نخواهد کرد.

آمریکا و متحدان آن کشور در پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو) به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه خواستار کناره‌گیری آقای اسد از قدرت هستند، اما چین و روسیه به عنوان متحدان دولت سوریه تاکنون مانع اقدامات غرب علیه بشار اسد شده‌اند.

آقای لاوروف که روز پنج شنبه گذشته ( ۵ دسامبر) در دیداری با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، اوضاع آن کشور را مورد بررسی قرار داد، هر گونه گمانه زنی را درباره تغییر سیاست‌های روسیه در قبال سوریه رد کرد.

خبرگزاری ایتار تاس به نقل از آقای لاورف گفته است: "تمامی تلاش‌ها برای ارائه اوضاع به گونه‌ای متفاوت، کمرنگ، غلط و غیرواقعی است، حتی در مورد کشورهایی که به خاطر منافع خاص خودشان سعی دارند واقعیت را انکار کرده و وارونه جلوه بدهند."

وزیر خارجه روسیه تاکید کرده که اولویت اصلی، خاتمه درگیری‌ها در سوریه است نه مذاکره در مورد سرنوشت یک انسان.

او افزود که موضع روسیه در مورد سوریه مشخص است و روسیه نه به بشار اسد و نه به هیچ سیاستمدار دیگری در صحنه سیاسی سوریه تعهد ندارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که اجازه نمی دهد تا تجربه لیبی در سوریه تکرار شود.

آقای لاوروف کشورهایی را که از روسیه و چین به خاطر وتو کردن قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد سوریه انتقاد می‌کنند، "ریاکار" نامید.

مذاکرات آمریکا و روسیه با اخضر ابراهیمی بار دیگر امروز ( یکشنبه ۱۹ آذر) در ژنو از سرگرفته شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.