جایزه صلح نوبل در مراسمی به اتحادیه اروپا اهدا شد

به روز شده:  17:26 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا، با انتقادات گسترده ای روبرو شده است

روسای سه نهاد اروپایی وابسته به اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه ۱۰ نوامبر) در اسلو، پایتخت نروژ جایزه صلح نوبل را دریافت کردند.

کمیته نوبل، اتحادیه اروپا را به دلیل اقداماتش در طول شش دهه گذشته برای ارتقای صلح در اروپا، برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام کرد.

به گفته کمیته نوبل اقدامات این اتحادیه در روند تغییر چهره اروپا از "قاره‌ای در حال جنگ" به "قاره‌ای در صلح" موثر بوده است.

این در حالی است که منتقدان، اعطای این جایزه به اتحادیه اروپا را، اقدامی نامناسب دانسته‌اند.

به گفته منتقدان، بحران درمنطقه یورو، ۲۷ کشور عضو این اتحادیه را در معرض اختلافات عمیقی قرار داده است.

توربیون یاگلاند، رئیس کمیته نوبل در مراسم اعطای این جایزه با اشاره به بحران جاری اقتصادی، بر اهمیت شکل گیری این اتحادیه تاکید کرد.

جایزه صلح نوبل مشترکا توسط ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، هرمان ون رمپوی، رئیس شورای اروپا و مارتین شولز، رئیس پارلمان اروپا دریافت شد.

پیش از این، سازمان پزشکان بدون مرز آخرین سازمانی بود که جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. این جایزه در سال ۱۹۹۹ میلادی به پزشکان بدون مرز اهدا شد.

جایزه صلح نوبل در شرایطی به اتحادیه اروپا داده شده است که این اتحادیه با بزرگ‌ترین بحران مالی در طول تاریخ ۵۴ ساله خود روبه‌رو است و بسیاری از کشورهای عضو آن دچار رکود اقتصادی هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.