افزایش تعداد شهروندان 'خارجی' و کاهش شهروندان بومی انگلستان

به روز شده:  12:35 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2012 - 21 آذر 1391
لندن

طی ده سال گذشته شمار شهروندان زاده خارج نسبت به شهروندان بومی افزایش یافته است

طی ده سال گذشته جمعیت مناطق انگلستان و ولز در بریتانیا افزایش یافته و ترکیب نژادی جمعیت به نفع افراد غیربومی تغییر پیدا کرده است.

براساس نتایج سرشماری سال گذشته در مناطق انگلستان و ولز، در مقایسه با سرشماری سال ٢٠٠١، جمعیت این مناطق ٧ درصد افزایش پیدا کرده و به ٥٦.١ میلیون (پنجاه و شش میلیون و یکصد هزار) نفر رسیده که نیمی از این افزایش نتیجه مهاجرت از خارج بوده است.

کشور پادشاهی متحده (که اصطلاحا بریتانیا هم خوانده می شود) شامل مناطق انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی است اما بخش عمده سرزمین و جمعیت این کشور را مناطق انگلستان و ولز و ساکنان این مناطق تشکیل می‌دهند.

بخشی از نتایج تفصیلی سرشماری سال ٢٠١١ که به تازگی منتشر شده همچنین حاکی از آن است که ١٣ درصد از جمعیت انگلستان و ولز در خارج از بریتانیا متولد شده اند و تعداد شهروندان متولد خارج این مناطق طی دهه گذشته حدود ٣ میلیون نفر بیشتر شده است.

نتایج سرشماری ٢٠١١ در انگلستان و ولز

  • مسلمانان ٤ درصد جمعیت را تشکیل می دهند
  • در ده سال گذشته جمعیت سفید پوست ٤٠٠ هزار نفر کمتر شده و از ٨٧ درصد به ٨٠ درصد جمعیت کاهش یافته است
  • در ده سال گذشته، درصد جمعیت سفید پوست لندن از ٥٨ درصد به ٤٥ درصد کاهش یافته است
  • حدود چهار میلیون و هشتصد هزار نفر دارای گذرنامه خارجی هستند (٢.٣ میلیون کشورهای اتحادیه اروپا، ٢.٤ میلیون سایر کشورها)

بیش از نیمی از این افزایش ناشی از مهاجرت کسانی است که از سال ٢٠٠١ به بعد از خارج از بریتانیا به این مناطق وارد شده اند.

در همین دوره، تعداد شهروندان بومی بریتانیا در انگلستان و ولز حدود ٧ درصد کاهش یافته است.

سرشماری سال ٢٠١١ نتایج جالب دیگری نیز داشته است. از جمله اینکه بین سال های ٢٠٠١ تا ٢٠١١، از تعداد شهروندان بریتانیایی که دین خود را مسیحیت اعلام کرده اند ١٣ در صد کاسته شد و از ٧٢ درصد جمعیت (یعنی ٣٧ میلیون و سیصد هزار نفر) در سال ٢٠٠١ به ٥٩ درصد کل جمعیت (حدود ٣٣ میلیون و دویست هزار نفر) در سال ٢٠١١ تنزل کرد.

مسلمانان بریتانیا

مسلمانان ٤ درصد جمعیت انگلستان و ولز را تشکیل می دهند

در مقابل، درصد کسانی که اعلام کرده اند از هیچ دینی تبعیت نمی کنند بیشتر شد و از ١٥ درصد جمعیت (٧ میلیون و هفتصد هزار نفر) در سال ٢٠٠١ به ٢٥ درصد جمعیت (١٤ میلیون و یکصد هزار نفر) در سال ٢٠١١ رسید.

در مورد پیروان ادیان مختلف، مسلمانان در حال حاضر ٤.٨ (چهار و هشت دهم درصد) جمعیت انگلستان و ولز را تشکیل می‌دهند.

براساس این سرشماری، در مقایسه با سال ٢٠٠١، در حال حاضر درصد کمتری از مردم مالک خانه‌های خود هستند اما در مقابل، درصد بیشتری از این افراد وام مسکن ندارند یا وام خود را به طور کامل پرداخت کرده‌اند.

در سال ٢٠١١، پانزده میلیون خانوار مالک خانه مسکونی خود، چه با وام و چه بدون وام، هستند که ٤ درصد از شمار دارندگان خانه در سال ٢٠٠١ کمتر بود. در عین حال، بر تعداد کسانی که مالک خانه بوده و بدهی وام مسکن هم نداشتند از ٢٩ درصد (٦ میلیون و چهارصد هزار خانوار) به ٣١ درصد (٧ میلیون و دویست هزار خانوار) افزایش یافته است.

در همین دوره، تعداد خانوارهایی که در خانه های اجاره ای متعلق به مالکان خصوصی زندگی می کنند از ٦ درصد کل خانوارها (١ میلیون و نهصد هزار خانوار) به ١٥ درصد (٣ میلیون و ششصد هزار خانوار) رسید. سایر خانوارهای بدون خانه و اجار نشین ساکن خانه های متعلق به بخش دولتی مانند شوراهای محلی هستند یا خانه های خود را از این سازمان ها اجاره کرده اند.

براساس جداول آماری که اداره سرشماری منتشر کرده، در زمان سرشماری سال گذشته، تعداد ایرانیان ساکن انگلستان و ولز ٨١٦٨٠ نفر بود. از این تعداد ٧٩٩٨٥ نفر در انگلستان زندگی می کردند و شمار ایرانیان ساکن لندن هم ٣٧٣٣٩ نفر بود.

هنوز استخراج و بررسی نتایج سرشماری سال گذشته خاتمه نیافته است اما مقامات اداره سرشماری در نظر دارند با تکمیل بررسی این سرشماری، اطلاعات جدید و شاید غیرمنتظره دیگری را منتشر کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.