دعوت مخالفان از مردم مصر برای رای 'نه' به قانون اساسی پیشنهادی

به روز شده:  14:33 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

قرار بود امروز مذاکرات آشتی‌جویانه‌ای میان طرفین با میانجیگری ارتش برگزار شود اما این مذاکرات به تعویق افتاده است

مخالفان در مصر از مردم این کشور خواسته‌اند تا در همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید این کشور شرکت کرده و به آن رای نه بدهند.

مخالفان پیشتر خواهان تحریم این همه‌پرسی شده بودند اما اکنون با تجدیدنظر در این امر از مردم خواسته‌اند تا به این پیش‌نویس رای منفی بدهند.

رای‌گیری از مصری‌های مقیم خارج این کشور آغاز شده است.

حمدین صباحی، از رهبران جبهه نجات ملی، از گروه‌های مخالف گفته است این گروه در صورتی در این همه‌پرسی شرکت خواهد کرد که قضات و ناظران بین‌المللی با نظارت بر این رای‌گیری موافقت کنند.

قرار بود امروز مذاکرات آشتی‌جویانه‌ای میان طرفین با میانجیگری ارتش برگزار شود اما این مذاکرات به تعویق افتاده است.

جبهه نجات ملی گفته است از آنجا که متن ارائه شده قانون اساسی توسط مجلس تحت کنترل اسلامگرایان تهیه شده، با آن مخالف است اما تصمیم گرفته دعوت به تحریم را رد کرده و از مردم بخواهد به آن رای نه بدهند.

درخواست برای نظارت بر روند همه پرسی از سوی قضات در حالی صورت گرفته که هزاران قاضی مصری از نظارت بر روند همه پرسی امتناع ورزیده‌اند.

مصر طی هفته‌های اخیر دچار بحرانی سیاسی است. در یک سوی ماجرا، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری اسلامگرای مصر قرار دارد و در سوی دیگر ائتلافی از مخالفان که با تصمیم‌ها و اقدامات او طی هفته‌های اخیر به مخالفت برخاسته‌اند.

مخالفان، آقای مرسی را به ایجاد دیکتاتوری در کشور متهم کرده و خواستار لغو برگزاری همه پرسی درباره قانون اساسی جدید شده‌اند.

اما آقای مرسی گفته است هدف قانون اساسی جدید، حفاظت از دستاوردهای انقلابی است که به سرنگونی رژیم حسنی مبارک در سال گذشته منجر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.