'دوستان سوریه'، ائتلاف مخالفان را به رسمیت شناختند

به روز شده:  15:39 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391
نشست موسوم به دوستان سوریه

در نشست دوستان سوریه، وزیران امور خارجه بیش از یکصد کشور شرکت کرده‌اند

گزارش‌ها از مراکش، محل برگزاری نشست موسوم به دوستان سوریه حاکی است که کشورهای غربی و عربی شرکت کننده در این نشست توافق کرده‌اند تا ائتلاف ملی سوریه را به عنوان تنها نماینده مردم سوریه، به رسمیت بشناسند.

در این نشست وزیران امور خارجه بیش از یکصد کشور شرکت کرده‌اند.

وزیر امور خارجه مراکش گفته است که گروه "دوستان سوریه" این ائتلاف را به رسمیت می‌شناسد.

گفته شده که برخی کشورها، با این امر موافق نبودند.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، با تمجید از این اقدام، آن را "پیشرفتی چشمگیر" دانسته است.

او در باره تحریم تسلیحاتی سوریه گفته است که این اتحادیه، تحریم‌های خود را هر سه ماه یکبار مرور می‌کند، و ممکن است در صورت نیاز، این سیاست تغییر کند.

گروه‌های مخالف در سوریه خواهان دسترسی به سلاح‌های پیشرفته هستند اما بیشتر کشورهای غربی از این مساله نگران هستند که این سلاح‌ها ممکن است به دست پیکارجویان قرار گیرند.

انتقاد روسیه از موضع آمریکا

در همین حال، دولت روسیه از تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن ائتلاف گروه‌های مخالف به عنوان نماینده مشروع و رسمی مردم سوریه، انتقاد کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که چنین اقدامی از سوی آمریکا، در مغایرت با تلاش‌ها برای انتقال سیاسی قدرت در سوریه است.

پیش از این اتحادیه اروپا و دولت‌های بریتانیا، فرانسه و ترکیه نیز مخالفان سوری را به رسمیت شناخته بودند.

کشته شدن علوی‌ها در سوریه

گزارش‌ها از سوریه حاکی از آن است که تعداد زیادی از علوی‌های این کشور در روستایی در استان حماة کشته و زخمی شده‌اند.

برخی از مخالفان حکومت سوریه گفته‌اند که نزدیک به سیصد نفر در روستای عقرب کشته شده‌اند.

مخالفان می‌گویند شبه‌نظامیان طرفدار دولت که توسط شورشیان محاصره شده‌ بودند، ساختمانی را که ساکنان روستا را در آن به گروگان گرفته بودند، منفجر کردند. این ساختمان همچنین توسط هواپیماهای جنگی بمباران شده بود.

تصاویر ویدئویی که توسط فعالان مخالف دولت منتشر شده، یک پسر جوان علوی را نشان می‌دهد که از حوادث روستای عقرب، جان سالم به در برده است.

تصاویر ویدئویی که توسط فعالان مخالف دولت منتشر شده، یک پسر جوان علوی را نشان می‌دهد که از حوادث روستای عقرب، جان سالم به در برده است

دولت سوریه و رسانه‌های دولتی هنوز در این باره واکنشی نشان نداده‌اند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید تائید چنین گزارش‌هایی تقریبا محال است.

تصاویر ویدئویی که توسط فعالان مخالف دولت منتشر شده، یک پسر جوان علوی را نشان می‌دهد که از حوادث روستای عقرب، جان سالم به در برده است.

این روستا در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر حماة است.

این پسر جوان که در بیمارستان موقتی شورشیان بستری است، گفته که ۳۰۰ غیرنظامی علوی پس از آن کشته شدند که نیروهای دولتی ساختمانی را که شبه‌نظامیان وابسته به دولت این افراد را گروگان گرفته بودند، تخریب کردند.

او گفته است که "شبه نظامیان طرفدار دولت پیش ما آمدند و مدعی دفاع از ما در برابر شورشیان شدند و نگذاشتند ما ساختمان را ترک کنیم. آنها، پدر، مادر و برادر مرا کشتند."

فعالان سوری می‌گویند شبه نظامیان دولتی، این ساختمان را که توسط نیروهای ارتش آزاد سوریه محاصره شده بود، در کنترل خود داشتند.

این فعالان مخالف دولت می‌گویند شبه نظامیان طرفدار دولت، از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

آنها می‌گویند بزرگان این روستا برای آزادی گروگان‌ها و تسلیم شدن شبه نظامیان، تلاش کردند تا با آنها مذاکره کنند اما آنها را کشتند.

مرکز حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است می‌گوید بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ نفر که تقریبا همگی آنها علوی بودند، در تیراندازی‌ها و انفجارهای روستای عقرب کشته شده‌اند.

این مرکز می‌گوید گزارش‌های "ضد و نقیضی" در باره رویدادهای این روستا که اقلیت علوی سوریه را در خود جای داده، دریافت کرده است.

علوی‌ها، ده درصد جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند و تا کنون عمدتا به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه وفادار بوده‌اند.

سمت‌های کلیدی دولت و نیروهای امنیتی سوریه در اختیار علوی‌هاست.

به تازگی، احمد معاذ الخطیب، رئیس این ائتلاف از اقلیت علوی سوریه خواسته تا دست به نافرمانی مدنی بزنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.