تعطیلات کریسمس؛ آیا به همه خوش می‌گذرد؟

به روز شده:  16:56 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391

در یکی از تبلیغات تلویزیونی در بریتانیا، آدم برفی قهرمان داستان برای دوست‌دخترش هدیه کریسمس می‌خرد

روزهای پایانی هر سال میلادی که فرامی‌رسد، تقریبا تمام شبکه‌های تلویزیونی پر از تبلیغات و آگهی‌های مربوط به تعطیلات کریسمس و جشن سال نو می‌شود.

در اغلب این تبلیغات برف می‌بارد، بوقلمون‌های بریان به بهترین شکل تزیین شده‌اند، تزئینات درخت کریسمس برق می‌زند و آدم‌ها خندان و راضی از خریدها و هدیه‌هایشان هستند.

اما این تصاویر تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟ می‌شود حدس زد که آنچه عملا در این دوره از سال رخ می‌دهد، متفاوت از تصویری است که در تبلیغات نشان داده می‌شود. اما چقدر؟

همیشه برف می‌بارد

در طول دوره کریسمس

براساس داده‌های موسسه‌های مشاوره

  • اغلب افراد احتمالا با شریک زندگی‌شان مشاجره خواهند داشت
  • یک نفر از هر ده نفر با فرزندشان مشاجره می‌کند
  • اصلی‌ترین دلیل آغاز مشاجرات، برخورد شخصی افراد است و در مرحله بعد، عدم‌توافق بر سر چگونه سپری کردن تعطیلات، عامل اصلی دعواهاست
  • یک پژوهش در سال ۲۰۱۰ میلادی در بریتانیا نشان داد که ۲۵ درصد خانواده‌های بریتانیایی درباره این که کدامیک از برنامه‌های تلویزیون را نگاه کنند، دعوا کرده‌اند

صحنه را تصور کنید؛ دانه‌های برف به آرامی از آسمانی رنگ‌پریده پایین می‌آیند و چند بچه با لباس‌های پشمی اغلب قرمزرنگ و لپ‌هایی سرخ از سرما در حال برف‌بازی هستند یا آدم‌برفی درست می‌کنند.

حتی امسال در آگهی تلویزیونی یکی از شرکت‌های زنجیره‌ای در بریتانیا یک آدم‌برفی قهرمان داستان است و برای دوست‌دختر برفی خود هدیه می‌خرد.

اما چقدر یک روز کریسمس برفی به واقعیت نزدیک است؟ عملا نه چندان زیاد. داده‌های اداره هواشناسی بریتانیا نشان می‌دهد که در ۵۱ سال گذشته تنها چهار بار در تمام مناطق این کشور به طور همزمان برف باریده است و در این مدت، تنها ۳۸ بار در روز کریسمس برف به زمین نشسته است.

با آن که براساس این داده‌ها، احتمال بارش برف در شب کریسمس بیش از ۵۰ درصد است، اما می‌توان گفت که به طور مشخص در بریتانیا گروهی از کودکان در روز کریسمس، برفی برای درست کردن آدم‌برفی نخواهند داشت.

همه خوشحالند

آگهی‌های کریسمس پر از آدم‌های لبخند به لب، چهره‌های دوستانه و مهمانی‌های گرم است. انگار که همه در جشنی موزون برای شادمانی شرکت دارند.

اما یک شرکت مشاور خانواده در بریتانیا با بررسی گزارش‌های سال‌های گذشته برآورد کرده است که احتمالا ۶۸ درصد افراد در طول تعطیلات کریسمس با فرد دیگری جروبحث می‌کنند.

شبکه مشاوری که همانند خط تلفن اورژانس اجتماعی در بریتانیا فعالیت می‌کند و ارائه حمایت و مشاوره تلفنی به کودکان و نوجوانان به عنوان بخشی از وظایفش تعریف شده است، در مدت ۱۲ روز از ۲۴ دسامبر تا ۴ ژانویه پارسال نزدیک به ۵۰ هزار تماس از کودکان و جوانانی داشت که خواهان دریافت کمک بودند.

تبلیغ تلویزیونی شرکت ازدا در آستانه کریسمس امسال

آرتور اسمیت، هنرپیشه یکی از نمایش‌های تلویزیونی بریتانیا، کریسمس را دوره‌ای پراسترس می‌داند: "استنباط این است که همه باید در کریسمس خوشحال باشند و به همه خوش بگذرد، در حالی که عملا آدم‌ها به خاطر هدیه‌های زیادی که باید می‌خریدند، تحت فشار مالی هستند، خیلی وقت‌ها درخت کریسمس جای زیادی را در خانه گرفته و جلوی دست و پاست. موقع غذا خوردن هم کلی دنگ و فنگ داریم و همه اعضای یک خانواده باید دور یک میز با هم کنار بیایند."

استوارت پربل، فیلمنامه‌نویس، می‌گوید که موعد کریسمس "زمانیست که گروهی از ما یادمان می‌افتد زندگی تمام‌عیاری نداریم در حالی که همزمان، بقیه آدم ها تعطیلات بی‌عیب و نقصشان را با خوشحالی و رضایت خاطر سر می‌کنند."

هیچکس در کریسمس تنها نیست

برای بعضی‌ها سخت است باور کنند که کسی کریسمس را همانند کرولاین سالیوان بگذراند؛ او که یک خبرنگار است، تعطیلاتش را به تنهایی سر می‌کند.

او روزش را با یک صبحانه مفصل شروع می‌کند و بعد برای خوردن نهاری ویژه آماده می‌شود. شاید هم عصر به پیاده‌روی برود.

کرولاین می‌گوید: "روز کریسمس، موعد زیاده‌روی من است. هیچکس را برای معاشرت ندارم و کاری هم نیست که بخواهم انجام دهم. اغلب، مشغول کارهایی می‌شوم که معمولا در طول سال فرصتی برایشان ندارم چون وقت‌های دیگر یا سرم خیلی شلوغ است یا دلم نمی‌آید کل روزم را روی مبل به کتاب خواندن سر کنم."

او اضافه می‌کند: "خیلی‌ها فکر می‌کنند در کریسمس به من خوش نمی‌گذرد، ولی واقعا داشتن این تعطیلات (به تنهایی) برای من یک سعادت است."

موسسه خیریه "دوستان مسن‌ها" برآورد کرده است که امسال نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر از افراد مسن در بریتانیا تعطیلات کریسمس را به تنهایی سر می‌کنند.

"استنباط این است که در کریسمس باید به همه خوش بگذرد"

در عین حال، بچه‌هایی که والدینشان از هم جدا شده‌اند، باید برای گذراندن تعطیلاتشان با هر یک از والدین به تنهایی برنامه‌ریزی کنند و ۳۵ هزار نفر از نیروهای نظامی بریتانیا هم کریسمس را دور از خانواده در ماموریت می‌گذرانند.

همه درخت کریسمس واقعی دارند

در تمام آگهی‌های کریسمس، درخت‌هایی با تزئینات چشمگیر خودنمایی می‌کنند. در حالی که سر و کله زدن با برگ‌ها و سوزن‌هایی که از بعضی درخت‌ها می‌ریزد، در هیچ‌یک از تبلیغات دیده نمی‌شود؛ برگ‌ها و سوزن‌هایی که از اولین لحظه خرید درخت شروع به ریختن می‌کنند.

یک بررسی در بریتانیا نشان داده است که تنها یک پنجم خانواده‌ها امسال درخت کریسمس واقعی خواهند خرید. نزدیک به ۵۰ درصد افراد هم گفته‌اند که درخت‌هایی مصنوعی ولی شبیه درخت واقعی خواهند خرید و ۱۹ درصد هم به خرید درخت های مصنوعی رنگی روی آورده‌اند.

و البته همیشه گروهی هستند که می‌خواهند همه‌چیز واقعی باشد.

هری برایت‌ول، از مدیران یک شرکت عرضه‌کننده درخت کریسمس در بریتانیا می‌گوید که سالانه بین ۶ تا ۸ میلیون درخت کریسمس واقعی در بریتانیا به فروش می‌رسد. "داشتن درخت در کریسمس، بخشی از یک سنت است و خرید درخت هم یک جور خرید دسته‌جمعی خانوادگی و به معنای آغاز کریسمس است."

اما استوارت پربل معتقد است که "ریشه‌کن کردن میلیون‌ها و میلیون‌ها درخت" موضوعی نیست که بشود با آن کنار آمد و به یک سنت و مراسم سالانه تبدیلش کرد.

او اضافه می‌کند: "همیشه درختی را می‌خریم که برای خانه‌مان بزرگ است و بعدش چه؟ تعطیلات که تمام شد، دور می‌اندازیمش."

همه از هدیه‌هایی که گرفته‌اند، راضیند

وندی میچل، از مدیران یک موسسه خیریه می‌گوید با آن که خیریه‌ها آمار مربوط به بسته‌های اهدایی مردم را در طول سال ثبت نمی‌کنند، ولی به طور معمول، بیشتر آنها بعد از کریسمس بسته‌های بیشتری دریافت می‌کنند.

به نظر او این روند به خاطر آن است که اغلب مردم هدیه‌هایی را که در کریسمس دریافت کرده‌اند، دوست ندارند و ترجیح می‌دهند آنها را به خیریه ببخشند.

مارتین لوییس، مدیر یک سایت اینترنتی که به افراد مشاوره مالی ارائه می‌کند، راه‌حلی بنیادی برای این معضل دارد: هدیه دادن در کریسمس را کنار بگذارید.

او در یکی از توصیه‌هایش می‌گوید: "در سراسر کشور مردم از این که مجبورند پولشان را صرف خرید هدیه‌ای گران برای کسی بکنند که احتمالا از آن هدیه هم استفاده‌ای نخواهد کرد، غر می‌زنند."

او اضافه می‌کند: "هدیه و عیدی دادن، معنای واقعیش را از دست داده و ایراد و مشکلاتش به مراتب بیشتر از خوشی و مزایاییش شده است؛ این مدل هدیه دادن، به بچه‌ها ارزش‌های متضادی را آموزش می‌دهد و لذت مشارکت و حضور در مراسمی را که باید برای همه خوشحال‌کننده باشد، از بین می‌برد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.