آمریکا: اسد از موشک های مشابه اسکاد استفاده کرده است

به روز شده:  22:30 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

چند انفجار پیاپی در روز چهارشنبه دمشق را لرزاند

آمریکا نظامیان وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را به شلیک موشک های با برد کوتاه به سوی شبه نظامیان مخالف متهم کرده است.

به گفته مقام های آمریکایی، تعدادی موشک با برد کوتاه و با قابلیت های شبیه به موشک اسکاد به سوی مواضع مخالفان شلیک شده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از تایید نوع موشک های شلیک شده خودداری کرده ولی کاربرد آن را تایید کرده است.

به گفته خانم نولاند، حکومت بشار اسد به کاربرد سلاح های مرگبارتری دست زده است.

همزمان، چندین انفجار دمشق، پایتخت سوریه را به لرزه درآورده است.

بنا بر گزارش‌ تلویزیون سوریه، ساختمان وزارت کشور در شهر دمشق هدف سه انفجار قرار گرفته است.

بر این اساس، این انفجارها "تعدادی کشته و مجروح" بر جای گذاشته و بخش هایی از ساختمان وزارت کشور سوریه تخریب شده است.

'شبیه به موشک اسکاد'

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده بود که حدود شش موشک از حوالی دمشق به سوی مواضع مخالفان در شمال سوریه شلیک شده است ولی نشانه ای از کاربرد احتمالی سلاح شیمیایی وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از مقام های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، از شلیک تعدادی موشک با برد کوتاه خبر داده که فاقد قابلیت هدایت از راه دور بودند و همانند موشک های اسکاد عمل کرده اند.

ویکتوریا نولاند چهارشنبه در جلسه مطبوعاتی روزانه وزارت امور خارجه آمریکا گفت که درباره اطلاعات دقیق مربوط به موشک ها اظهار نظر نمی کند ولی بر کاربرد موشک علیه مخالفان در روزهای گذشته تاکید کرد.

خانم نولاند همچنین از کاربرد بمب هایی شبیه به بمب ناپالم علیه مخالفان خبر داد.

همزمان، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید از تلاش ایالات متحده برای تقویت موضع مخالفان خبر داد.

آقای کارنی با اشاره به شناسایی ائتلاف مخالفان سوریه به عنوان نماینده قانونی این کشور به وسیله آقای اوباما گفت: "با شرکای بین المللی خود در حال همکاری هستیم تا به تقویت مخالفان کمک کنیم تا حکومت اسد را بیشتر از پیش منزوی و مجازات کنیم."

وزیران خارجه حدود یکصد کشور عضو گروه "دوستان سوریه" که چهارشنبه در مراکش گردهم آمده بودند، از شناسایی ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و مخالف سوریه به عنوان تنها نماینده قانونی مردم سوریه خبر دادند.

پیش از این فرانسه، بریتانیا، کشورهای عرب خلیج فارس و ترکیه این ائتلاف را به رسمیت شناخته بودند.

به گفته منابع غربی، شناسایی گسترده این ائتلاف راه را برای ارسال کمک های بشردوستانه و حتی تسلیحات به شبه نظامیان مخالف هموار می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.