جاسوس روسی 'برای سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا کار می‌کرد'

به روز شده:  07:30 گرينويچ - جمعه 14 دسامبر 2012 - 24 آذر 1391
آلکساندر لیتویننکو، مامور اطلاعاتی سابق ک.گ.ب

تحقیقات نشان داد که مرگ آلکساندر لیتویننکو، در نتیجه آلودگی به یک ماده رادیو اکتیو بود

در جلسه دادگاهی در لندن گفته شد که آلکساندر لیتویننکو، مامور اطلاعاتی سابق ک.گ.ب، هنگامی که در نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی مسموم شد، برای سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا کار می‌کرد.

در جلسه دادرسی در لندن گفته شد که آقای لیتویننکو در استخدام MI6 بود و پیش از مرگش همراه با جاسوسان اسپانیایی، فعالیت می‌کرد.

در این جلسه، اسناد دولت بریتانیا که نشاندهنده دست داشتن روسیه در مرگ آقای لیتویننکو است، ارائه شد.

روسیه تاکنون دخالت خود در این مساله را رد کرده است.

آلکساندر لیتویننکو، مامور سابق سازمان اطلاعات روسیه که به صف مخالفان ولادیمیر پوتین پیوسته و به بریتانیا پناهنده شده بود، در نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی در شرایطی مشکوک جان سپرد.

جلسه مقدماتی که امروز به ریاست یک قاضی برگزار شد، مقدمه تحقیق و تفحصی است که قرار است در باره مرگ لیتویینکو در ماه مه ۲۰۱۳ میلادی برگزار شود.

تحقیقات نشان داد که مرگ آلکساندر لیتویننکو، در نتیجه آلودگی به یک ماده رادیواکتیو بوده و به گفته مقامات پلیس بریتانیا، رد این ماده در اماکنی در لندن و یک هواپیمای مسافربری که به مسکو سفر کرده بود، یافت شد.

مارینا

مارینا، همسر آقای لیتویننکو

پلیس بریتانیا آندره لوگووی را به عنوان مظنون اصلی در پرونده قتل آقای لیتویننکو معرفی کرد و از دولت روسیه خواستار استرداد او برای محاکمه شد، درخواستی که از سوی دولت روسیه رد شده است.

گفته شده است که آندره لوگووی در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی در بخش مراقبت از شخصیت‌های دولتی سازمان اطلاعات شوروی - کا گ ب -کار می‌کرد و پس از انحلال شوروی نیز تا سال ۱۹۹۶ میلادی در سازمان اطلاعات روسیه فعالیت می‌کرد.

او بعدها یک شرکت ارائه خدمات امنیتی و حفاظتی خصوصی دایر کرد.

وکلای همسر آقای لیتویننکو در دادگاه گفتند که جلسه تحقیق و تفحص باید در این مورد نیز تصمیم بگیرد که آیا سازمات اطلاعات خارجی بریتانیا در "مراقبت" از جان آقای لیتویننکو در برابر "خطری واقعی و فوری نسبت به جانش" ناکام مانده است یا نه.

باور بر این بوده است که آقای لیتویینکو برای سال‌ها برای MI6 کار کرده و پیش از مرگش، با سرویس جاسوسی اسپانیا درباره مافیای روسیه در حال تحقیق بود.

از سوی سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا و سازمان جاسوسی اسپانیا، پول به حساب مشترک آقای لیتویینکو با همسرش واریز شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.