محفل یادبود و نمایشگاه عکسهای محی‌الدین عالم‌پور

به روز شده:  15:02 گرينويچ - پنج شنبه 13 دسامبر 2012 - 23 آذر 1391

محی‌الدین عالم‌پور نخستین خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در تاجیکستان بود

محفل یادبود و نمایشگاه عکسهای محی‌الدین عالم‌پور، خبرنگار فقید، در شهر دوشنبه دایر شده است.

مبتکر برگزاری این محفل و نمایشگاه، کانون بین‌المللی محی‌الدین عالم‌پور بوده و نمایندگی بنیاد سوروس در تاجیکستان در تهیه عکسها سهیم بود.

این نمایشگاه در سالروز قتل محی‌الدین عالم‌پور، روز پنج‌شنبه‌ ۱۳ دسامبر، برگزار شد.

امروز از قتل محی‌الدین عالم‌پور، عکاس معروف و خبرنگار بخش فارسی رادیوی بی‌بی‌سی در تاجیکستان، ۱۷ سال سپری شد. وی در ماه دسامبر سال ۱۹۹۵ از سوی افراد نامعلوم در یکی از محلات شهر دوشنبه به قتل رسید.

چند ماه پس از آن حادثه، در ماه فوریه سال ۱۹۹۶، کانون بین‌المللی محی‌الدین عالم‌پور تأسیس شد.
حمزه کمال، رئیس این کانون، در محفل یادبود عالم‌پور سخنرانی کرد و گفت که او از اندک عکاسان تاجیکی بود که نمایشگاه‌های عکس خود را در کشورهای خارجی، از جمله افغانستان، برگزار کرده‌اند.

آقای حمزه کمال می‌گوید که عالم‌پور از اندک عکاسان تاجیک بود که نمایشگاههای عکس خود را در کشورهای خارجی برگزار کرده‌اند

آقای کمال همچنین گفت: "در این نمایشگاه قطره‌ای از عکسهایی که عالم‌پور در سالهای مختلف عکسبرداری کرد، گذاشته شده است. آخرین عکسهایی را که محی‌الدین گرفته بود، در فصل پاییز بود و او به امید عکس گرفتن از طبیعت در فصل بهار بود."

وی می‌گوید که یکی از سفرهای محی‌الدین عالم‌پور به ایران باعث شد او کتابی را با نام "ایران بوی مادر می‌دهد" بنویسد. این کتاب در سال ۱۹۹۶ در تاجیکستان چاپ شد.

علی‌ اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان، یکی از مهامانان محفل گرامیداشت محی‌الدین عالم‌پور بود. وی از عالم‌پور به عنوان هنرمند، عکاس و وقایع‌نگاری مهم در تاجیکستان یاد کرد.

آقای شعردوست گفت: "وی تا بود، با عشق وطن، عشق هم‌وطنانش، در هر کجای دنیا و با عشق کشورهای فارسی‌زبان نفس می‌کشید."

وی با یادآوری پخش نخستین آلبوم عکسهای عالم‌پور در ایران گفت: "این آلبوم با تیراژ پنج هزار نسخه در ایران انتشار یافت و از دریچه همین آلبوم بود که در سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ مردمان نقاط جهان با تاجیکستان آشنا شدند."

سفیر ایران در تاجیکستان می‌گوید که یکی از طرح‌هایی که وی و عالم‌پور در جریان ملاقاتهایشان در گذشته مطرح کردند، به نمایش گذاشتن مجموعه عکسهای عالم‌پور در ایران بود.

آقای شعردوست گفت که سفارت ایران آماده است در آینده نمایشگاه عکسهای عالم‌پور را در ایران دایر کند

آقای شعردوست افزود که سفارت ایران آماده است که این نمایشگاه را در همکاری با مسئولان کانون بین‌المللی عالم‌پور، در ایران برگزار کند.

در نمایشگاه امروز حدود ۴۰ عکس محی‌الدین عالم‌پور به نمایش گذاشته شد که بیشتر از منظره‌های طبیعت تاجیکستان و از هنرمندان و مردم عادی این کشور گرفته شده‌اند.

همچنین، در این نمایشگاه سی‌دی برنامه رادیویی "از دوشنبه تا لس-آنجلس" محی‌الدین عالم‌پور و دی‌وی‌دی کنسرت ستار، خواننده معروف ایرانی که در ماه ژانویه سال ۱۹۹۵ در کاخ باربد برگزار شد، معرفی شدند.

تماشاگران نمایشگاه، همزمان در تابلو، برنامه‌های تلویزیونی محی‌الدین عالم‌پور را که "ستاره‌های شرق" نام داشت، تماشا می‌کردند.
وی در این برنامه که اواخر دهه ۱۹۸۰ در تلویزیون سراسری تاجیکستان پخش می‌شد، هنرمندان پارسی‌زبان را برای مردم تاجیک معرفی می‌کرد.

رامین هادی‌زاده، مدیر عامل کانون بین‌المللی محی‌الدین عالم‌پور، می‌گوید که یکی از اهداف برگزاری این محفل و نمایشگاه، آشنا ساختن جوانان با آثار این عکاس و خبرنگار معروف بوده است.

وی افزود: "یکی از اهداف اصلی کانون این است که هزاران نسخه عکس و نگاتیوهای تاریخی و فرهنگی از عالم‌پور را - که تا حال چاپ نشده و در بایگانی محفوظند - در اختیار همگان گذاریم. زیرا نسل آینده باید آنها را ببیند و با تاریخ کشور و آثار عالم‌پور آشنا شود."

آقای هادی‌زاده گفت که در آینده هزاران عکس از بایگانی عالم‌پور به معرض تماشا گذاشته خواهند شد

آقای هادی‌زاده می‌گوید برخی از عکسهایی که در نمایشگاه گذاشته شده‌اند، فروخته خواهند شد و سرمایه آن برای برگزاری تدابیر مختلف، از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی به منظور تربیت خبرنگاران جوان، هزینه خواهد شد.

محی‌الدین عالم‌پور نخستین خبرنگار بخش فارسی بی‌بی‌سی است که توانست در زمان دشوار جنگ داخلی نه تنها از مسائل داغ گزارش بدهد، بلکه بر تنوع گزارشهای فرهنگی این رادیو بیافزاید و شنوندگان فارسی‌زبان در ایران و افغانستان و جهان را با تاجیکستان، مردم و فرهنگش، بیشتر آشنا کند.

قبلاً بخش فارسی رادیوی بی‌بی‌سی، در همکاری با کانون بین‌المللی محی‌الدین عالم‌پور، کتابی از عکسهای او را با نام "محی الدین عالم‌پور - بینش‌ور تاجیک" در لندن چاپ کرده بود که آن هم در نمایشگاه به معرض دید همگان گذاشته شده بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.