فعالان چینی به رهبران این کشور نامه سرگشاده نوشتند

به روز شده:  15:06 گرينويچ - جمعه 14 دسامبر 2012 - 24 آذر 1391
شی جینگ‌پینگ، رهبر جدید چین

شی جینگ‌پینگ، رهبر جدید چین

بیش از یک‌هزار دانشگاهی، وکیل و فعال چینی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به رهبران بلندپایه این کشور، از آنها خواسته‌اند تا اموال و دارایی‌های خانواده خود را به طور عمومی اعلام کنند.

این افراد گفته‌اند که از اظهارات شی جینگ‌پینگ، رهبر جدید چین که گفته بود اگر فساد در کشور مهار نشود، این امر می‌تواند به سقوط حزب کمونیست منجر شود، دلگرم شده‌اند.

نویسندگان این نامه می‌خواهند آن را به نشست کنگره ملی حزب کمونیست که قرار است بهار سال آینده برگزار شود، ارائه کنند.

کادر رهبری چین وعده داده که اقدامات شدیدتری در قبال مقام‌های فساد به اجرا خواهد گذاشت. این در حالی است که مقامات چینی، سایت‌های خارجی را که گزارش‌هایی در باره اموال و دارایی مقامات چینی و خانواده‌هایشان منتشر کرده‌اند، در داخل فیلتر کرده‌اند.

اخیرا در پی انتشار گزارشی درباره ثروت‌اندوزی خویشاوندان ون جیابائو، نخست‌وزیر چین،در روزنامه نیویورک تایمز، دسترسی به وبسایت این روزنامه در چین محدود شد.

برخی کارشناسان مسایل چین می‌گویند اگر چه مقام‌های چینی از تشدید مبارزه با فساد خبر می‌دهند اما به نظر می رسد آنها در این راه چندان موفق نبوده‌اند و این مساله باعث شده تا اعتبار دولت در میان مردم عادی صدمه ببیند.

طی ده سال اخیر، دهها هزار مقام چینی به دلیل فساد مجازات شده‌اند.

مقام‌های چینی طی سال‌های اخیر بر لزوم بهبود وضع اجتماعی و اقتصادی این کشور تاکید کرده‌اند که به گفته کارشناسان، نشانه نگرانی دستگاه رهبری چین از این بابت است که عمران و بهبود وضع اقتصادی در تمام مناطق به طور یکسان پیش نمی رود و این امر در کنار ناکامی در مبارزه با فساد، ممکن است منجر به نارضایتی مردم شود و در درازمدت حکومت چین را به خطر بیاندازد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.