وزیر امور خارجه اسرائیل از سمت خود کناره‌گیری کرد

به روز شده:  15:19 گرينويچ - جمعه 14 دسامبر 2012 - 24 آذر 1391
آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل

استعفای آقای لیبرمن، پنج هفته پیش از انتخابات سراسری اسرائیل صورت می‌گیرد

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل پس از این که در جریان تحقیقاتی طولانی مدت، به سوء استفاده از اعتماد دیگران متهم شد، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آقای لیبرمن، همچنین از سمت خود به عنوان معاون نخست وزیر نیز کنار رفته و گفته است که برای پاک کردن نام خود و برای این که نشان دهد، بی‌گناه است، مبارزه خواهد کرد.

پرونده علیه آقای لیبرمن به یک رسوایی مالی مربوط به یک دهه پیش بر می‌گردد.

استعفای آقای لیبرمن، پنج هفته پیش از انتخابات سراسری اسرائیل صورت می‌گیرد.

آقای لیبرمن در بیانیه‌ای که دفترش منتشر کرده، گفته است: "اگر چه می‌دانم جرمی مرتکب نشده‌ام، اما تصمیم گرفته‌ام که از سمت‌های خود به عنوان وزیر امور خارجه و معاون نخست‌وزیر کناره‌گیری کنم."

آقای لیبرمن، رهبر حزب دست راستی "اسرائیل، خانه ما" است و حزب او دومین حزب بزرگ در دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است.

حزب "اسرائیل، خانه ما" قرار است به همراه حزب لیکود، حزب حاکم به صورت مشترک در انتخابات پیش از موعد شرکت کنند و نتایج نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که پیروز خواهند شد.

آویگدور لیبرمن در ابتدا متهم به پولشویی شده بود اما اتهامات او سپس به سوء استفاده از اعتماد تخفیف یافت.

این اتهام او به دریافت اسناد و مدارک محرمانه از سفیر سابق اسرائیل در بلاروس در باره تحقیقات علیه پرونده خود مربوط است.

آویگدور لیبرمن، نگهبان سابق باشگاه شبانه و مهاجری از شوروی سابق است و به خاطر برخی سیاست‌ها و رویکردهای جتجالی بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.