سوزان رایس وزیر امور خارجه آمریکا نمی‌شود

به روز شده:  08:01 گرينويچ - جمعه 14 دسامبر 2012 - 24 آذر 1391

خانم رایس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا گفت که در شرایط کنونی انتصابش به عنوان وزیر امور خارجه می‌تواند پرهزینه باشد

براساس اعلام کاخ سفید، سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، از فهرست افراد در حال بررسی برای عهده‌داری سمت وزارت امور خارجه این کشور خارج شده است.

به گزارش شبکه خبری ای‌بی‌سی آمریکا، خانم رایس در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نوشته است که روند تایید صلاحیت و انتصاب او به عنوان وزیر امور خارجه می‌تواند "نفاق‌انگیز و پرهزینه" باشد.

به دنبال حمله‌ای مرگبار به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی، خانم رایس در مرکز انتقادات جمهوریخواهان از شیوه عملکرد دولت آقای اوباما در قبال این حمله بوده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه کنونی آمریکا گفته است که در دور دوم ریاست‌جمهوری آقای اوباما دیگر در این سمت فعالیت نخواهد کرد.

خانم رایس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا نوشت از این که برای عهده‌داری سمت وزارت امور خارجه مد نظر بوده، "بسیار مفتخر" است.

'ناعادلانه و گمراه‌کننده'

با این حال، خانم رایس اضافه کرده است که با در نظر داشتن دورنمای مخالفت احتمالی نمایندگان کنگره آمریکا با انتصابش به این سمت، می‌خواهد که از فهرست افراد مدنظر آقای اوباما برای عهده‌داری این نقش خارج شود.

در این نامه آمده است: "در شرایط کنونی مطمئنم که روند تایید صلاحیت (در کنگره) ... مفصل، نفاق‌انگیز و پرهزینه خواهد بود."

خانم رایس اضافه کرده است: "سمت وزارت امور خارجه هیچوقت نباید سیاست‌زده باشد."

باراک اوباما نیز در بیانیه‌ای از آنچه "حمله‌های ناعادلانه و گمراه‌کننده" علیه خانم رایس در هفته‌های اخیر خواند، ابراز تاسف کرد.

او اضافه کرد که این تصمیم خانم رایس نشانگر صلابت شخصیت و "اثبات توان و ظرفیت او در عملکرد فراسیاسی است."

انتقادها از خانم رایس از روز یازدهم سپتامبر امسال و به دنبال حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی آغاز شد.

در این حمله چهار آمریکایی، از جمله سفیر وقت آمریکا در لیبی، کشته شدند.

خانم رایس در چندین گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که به نظر می‌رسد این حمله به دنبال تظاهرات اعتراضی علیه یک فیلم ضداسلام انجام شده است.

اما بعدا بررسی نهادهای اطلاعاتی نشان داد که افرادی مرتبط با القاعده به این حمله دست زده‌اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.