آیا باراک اوباما خواهان کنترل سلاح خواهد شد؟

به روز شده:  14:00 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

در لندن در حال دنبال کردن اخبار مربوط به واقعه وحشتناک تیراندازی در مدرسه‌ای در کانتیکت هستم و فکر می کنم حق با رئیس جمهور آمریکا باشد، هر خانواده‌ای این تراژدی را با اعماق وجودش حس می‌کند.

اما سیاست با این موضوع عجین شده است.

همین چند ساعت پیش بود که به یک دوست انگلیسی می‌گفتم که دیدگاه اکثر مردم بریتانیا در مورد داشتن سلاح مشابه مردم آمریکا نیست.

برای بسیاری از بریتانیایی‌ها داشتن سلاح موضوع عجیبی است.

آمریکایی‌ها معتقدند که داشتن سلاح حق آنهاست. به اعتقاد آنها کاربرد سلاح تنها برای ورزش و یا شکار نیست، بلکه از آن می توان برای دفاع از خود هم استفاده کرد.

حمل سلاح برای دفاع از خود، در معتبرترین سند سیاسی یعنی قانون اساسی آن کشور هم قید شده است.

در مقایسه با بریتانیا، استفاده از سلاح در آمریکا نقش بیشتری در زندگی روزانه مردم دارد.

شاید به همین دلیل باشد که برخی حتی بر این موضوع پافشاری می‎کنند که باید به آنها مجوز استفاده از سلاح‌هایی داده شود که بتواند در مدتی کوتاه، تعداد زیادی آدم بکشد.

وقتی پس از تیراندازی گذشته گزارشگران این سوال را از من می پرسیدند که آیا این واقعه، تفاوتی در اوضاع ایجاد خواهد کرد، پاسخ این بود: "خیر"

اما شاید، فقط شاید این بار اوضاع کمی متفاوت باشد.

"اقدام معنی دار"

به نظر می رسد آقای اوباما این بار با اعتماد و تلاشی بیشتر در صدد است تا اقدامی در مورد کنترل سلاح انجام دهد

رئیس جمهور اوباما پس از پاک کردن اشک‌هایش گفت: "ما در گذشته موارد زیادی از چنین تراژدی‌هایی را تحمل کردیم...ما چندین بار شاهد چنین وقایعی بودیم."

آقای اوباما همچنین افزود: "باید با هم و برای جلوگیری از فجایعی مشابه فارغ از مسائل سیاسی دست به اقدامی معنادار بزنیم."

پس از تیراندازی به یک نماینده دموکرات کنگره در شهر توسان در ایالت آریزونا در سال ۲۰۱۱ میلادی که در جریان آن ۶ نفر کشته و ۱۳ زخمی شدند، آقای اوباما گفت: "ما نمی‌توانیم و نباید در مقابل چنین خشونتی منفعل باشیم. ما باید برای کاهش خشونت‌ها درآینده، فرضیه‌های قدیمی را به چالش بگیریم."

اما تا آنجا که به یاد می‌آورم، هیچ اتفاقی در این مورد نیفتاده است. حتی هیچگونه پیشنهادی برای تغییر در اوضاع ارائه نشده است.

اما از آن زمان آمریکا شاهد یک انتخابات بود.

حال نشانه هایی حاکی از آن وجود دارد که آقای اوباما این بار با اعتماد و تلاشی بیشتر در صدد است تا اقدامی دراین مورد انجام دهد.

کنترل سلاح موضوعی بسیار دشوار و سخت است، اما باید دید سخنرانی احساساتی آقای اوباما به اقدامی در این مورد منجر خواهد شد یا نه.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.