دور نخست همه پرسی در مصر پایان یافت

به روز شده:  19:36 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

گفته شده بیش از ۵۱ میلیون نفر هم برای شرکت در همه‌پرسی ثبت‌نام کرده‌اند

در حالی که زمان قانونی همه پرسی قانون اساسی در مصر پایان یافته است گزارش هایی از تنش و درگیری از قاهره و میان طرفداران و مخالفان دولت منتشر شده است. با این حال، برگزاری همه پرسی در اکثر نقاط مصر آرام و بدون تنش گزارش شده است.

بنابر گزارش ها هواداران حزب الوفد (مخالف دولت) مدعی شده اند که اسلام گراها با پرتاب بمب های بنزینی دستی دفتر مرکزی این حزب را مورد حمله قرار داده اند. بنابر این گزارش، بر اثر این حملات آتش سوزی در دفتر مرکزی حزب الوفد در قاهره روی داده که ساعاتی بعد مهار شده است.

با این حال، برگزاری همه پرسی در اکثر نقاط مصر آرام و بدون تنش گزارش شده است.

برخی از حوزه های پر ازدحام زمان رای گیری را برای ساعاتی تمدید کردند. دور بعدی این رای گیری، روز شنبه آینده برگزار می شود.

روز شنبه (۱۵ دسامبر - ۲۵ آذر) گزارش ها از مصر حاکی از مشارکت بالای مردم در اولین دور همه‌پرسی پیش نویس قانون اساسی این کشور بود.

به همین دلیل، زمان رای‌گیری به علت ازدحام مردم در ده شهر از جمله قاهره و اسکندریه تمدید شد.

ناظران بین المللی گفته اند که بی‌نظمی‌هایی در روند رای گیری دیده شد اما هیچ سند و مدرکی دال بر تخلف سازمان یافته وجود ندارد.

فرمانده ارتش مصر در گفتگویی با بی بی سی از اوضاع در داخل و خارج حوزه های رای گیری ابراز رضایت کرده است.

اما جبهه نجات ملی که متشکل از مخالفان است، حزب اخوان المسلمین را به تقلب در انتخابات متهم کرده است.

همه‌پرسی مربوط به پیش‌نویس قانون اساسی جدید از صبح امروز (شنبه ۱۵ دسامبر) آغاز شد. رأی‌گیری امروز در شهرهای قاهره، اسکندریه و هشت استان دیگر انجام شده است و شنبه هفته آینده در بقیه مناطق مصر برگزار خواهد شد.

از زمان نهایی شدن متن پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر اختلاف نظر بر سر مفاد آن شدت یافته است.

محمد مرسی، رئیس‌جمهور و اخوان‌المسلمین، از گروه‌های اسلامگرا که از حامیان اصلی آقای مرسی به شمار می‌رود، از پیش‌نویس قانون اساسی جدید اعلام حمایت کرده‌اند.

منتقدان می‌گویند که این پیش‌نویس به شدت اسلامگرایانه است.

براساس گزارش‌ها، نزدیک به ۱۲۰ هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت در طول برگزاری همه‌پرسی به کار گرفته شده‌اند.

بیش از ۵۱ میلیون نفر هم برای شرکت در همه‌پرسی ثبت‌نام کرده‌اند.

روند رأی‌گیری در همه‌پرسی چندپاره شده است، چون تعداد کمی از قضات حاضر بودند در نظارت بر آن مشارکت داشته باشند.

لازم است که پیش از برگزاری انتخابات مصر در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی، پیش‌نویس قانون اساسی جدید این کشور تایید و نهایی شود.

جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که مخالفان پیش‌نویس کنونی قانون اساسی می‌گویند که مفاد آن به شدت به سمت اعمال قوانین اسلامی گرایش دارد. موافقان پیش‌نویس هم دقیقا به دلیل مشابهی از آن استقبال کرده‌اند.

خبرنگار ما می‌گوید که همه‌پرسی امروز تنها درباره مفاد یک سند نیست، بلکه در تعیین مسیر آینده و این که آیا مصر کشوری اسلامی خواهد بود یا سکولار، نقش مهمی دارد.

طرفداران هر دو گروه موافق و مخالف پیش‌نویس قانون اساسی مصر روز جمعه دست به راهپیمایی زدند.

تجمع این دو گروه در شهر اسکندریه با درگیری‌هایی همراه بود و دو طرف با سنگ، چوب و دیگر سلاح‌ها با یکدیگر درگیر شدند. تعدادی خودرو هم به آتش کشیده شد و دست‌کم ۱۵ نفر زخمی شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.