پلیس آمریکا اسامی قربانیان کشتار دبستان را اعلام کرد

به روز شده:  22:18 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391
سوگواری برای کودکان قربانی کشتار دبستانی در آمریکا

با انتشار اسامی قربانیان تیراندازی دبستان ساندی هوک در شهر نیوتاون آمریکا، هویت ۲۰ کودک و شش بزرگسال کشته شده در این مدرسه مشخص شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم اعلام کرده که روز یکشنبه برای دیدار با بازماندگان به نیوتاون می رود.

اسامی بیست کودک جان باخته نشان می دهد که آنها همگی بین شش تا هفت سال سن داشته اند. همچنین شش بزرگسال کشته شده در دبستان ساندی هوک هم همگی زن بوده اند. بیشتر کودکان قربانی هم دختر بوده اند. خردسال ترین آنها نوآ پزنر معرفی شده که ماه گذشته وارد شش سالگی شده بود.

روز شنبه (۱۵ دسامبر) همچنین پیتر لانزا، پدر ضارب در بیانیه ای همدردی عمیق خود با بازماندگان این کشتار را اعلام کرد و گفت که خانواده لانزا همچنان در شوک و حیرت ناشی از این واقعه به سر می برد.

پلیس محلی می گوید به شواهدی دست یافته که نشان می دهد ضارب به زور وارد دبستان محل کشتار شده است. این در حالی است که پیش تر گفته شده بود احتمالا آدام لانزا به خاطر آنکه مادرش در این دبستان کمک مربی مهدکودک بوده، مشکلی برای ورود به مدرسه نداشته است.

پلیس محلی ایالت کانتیکت یک روز پس از کشته شدن ۲۸ نفر در جریان تیراندازی دبستانی در شهر نیوتاون، می گوید که به دلایلی دست یافته که احتمالا "انگیزه اصلی" آدام لانزا را از شلیک به کودکان مشخص می کند.

با این حال، پلیس ارایه گزارش کامل در این رابطه را به زمان اتمام تحقیقات پلیس جنایی و پزشکی قانونی موکول کرده است.

پلیس در ساعات پایانی روز شنبه به خبرنگاران گفت که مدارک و مستنداتی در محل سکونت آدام لانزا پیدا کرده که احتمالا از انگیزه اصلی او برای به راه انداختن این کشتار پرده بر خواهد داشت. آدام لانزا با مادرش نانسی زندگی می کرد.

برخی از همسایگان خانم لانزا از علاقه شخصی او به خرید و جمع آوری سلاح های گرم خبر داده اند و گفته اند که او به همراه دو پسرش آدام و رایان برای تمرین تیراندازی یا تیر اندازی تفریحی به میان درختان و بوته زارها می رفتند. پلیس کانتیکت اعلام کرده که در این رابطه هم سرگرم بررسی شواهد است.

همزمان تحلیلگران در مورد فرضیه های مرتبط با ریشه های شکل گیری این کشتار گمانه زنی کرده اند.

برخی گزارش ها، طلاق مادر و پدر ضارب را یکی از دلایل زمینه ساز این واقعه بیان کرده اند. گزارشی دیگر هم در مورد احتمال ابتلای آدام لانزا به اوتیسم منتشر شده است که ریشه در خود فرورفتگی او و زمینه ساز رفتار ضد اجتماعی او عنوان شده است. تحلیلگران دیگر، علاقه مادر ضارب، نانسی لانزا به خرید اسلحه را تشویقی برای دستیابی راحت و آشنایی دو پسر او با سلاح های گرم عنوان کرده اند.

این در حالی است که یکی از همکلاسی های آدام لانزا در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان تاکید کرد او نمی تواند هیچ دلیل شخصی و شخصیتی را به یاد آورد که در آدام زمینه ساز رفتار ضد اجتماعی نظیر کشتار روز گذشته شده باشد.

کشتار دبستان ساندی هوک در نیوتاون آمریکا، همچنان در صدر اخبار رسانه های این کشور قرار دارد و با اضافه شدن اطلاعات جدید به آنچه از مشخصات ضارب و قربانیان به دست آمده، اکنون تحلیلگران و مخالفان و موافقان قوانین مالکیت اسلحه به گفتگو و مباحثه در این مورد می پردازند.

آدام لانزا، ۲۰ ساله که پس از جدایی مادر و پدرش، با مادرش نانسی لانزا زندگی می کرده، تنها ضارب این کشتار معرفی شده است.

گزارش شده که او قبل از حمله به این مدرسه، مادرش را در خانه‌اش کشته بود.

ضمنا گزارش های جدید تایید کرده اند که آدام لانزا از یک مسلسل نیمه خودکار استفاده کرده است.

سر پزشک تیم کالبد شکافی عصر روز شنبه با حضور در برابر خبرنگاران گفت که بررسی های پزشکی قانونی بر روی اجساد ۲۰ کودک قربانی به اتمام رسیده اما تحقیقات بروی اجساد بزرگسالان همچنان ادامه دارد.

دکتر وین کارور، مسئول تیم پزشکی قانونی همچنین تایید کرد که به هر یک از قربانیان بیش از یک گلوله اصابت کرده است.

گزارش های همچین از احتمال استفاده ضارب از یک مسلسل و دو اسلحه کمری حکایت می کنند.

شاهدان عینی گفته‌اند که پس از شنیده شدن صدای نزدیک به صدبار شلیک گلوله، شاهد کودکان وحشت‌زده‌ای بودند که از ساختمان مدرسه فرار می‌کردند.

حمله دیروز بعد از حمله سال ۲۰۰۷ میلادی در دانشگاهی در ویرجینیا، مرگبارترین حمله در یک مرکز آموزشی در آمریکا بوده است.

'اطلاعات غلط و گزارش های نادرست'

با گذشت یک روز از وقوع این کشتار، هنوز اطلاعات و گزارش های رسمی منتشر شده از سوی مقام های محلی کامل نیست و اطلاعاتی که در اختیار رسانه ها قرار می گیرد بارها تغییر کرده است.

همزمان حمله دیروز بار دیگر زمینه‌ساز آغاز بحث‌ها درباره مقررات مربوط به خرید و فروش سلاح‌های گرم در آمریکا شده است.

باراک اوباما زمانی که بیانیه تلویزیونی خود را در برابر دوربین‌ها می‌خواند، بارها سکوت کرد تا اشک را از گوشه چشم‌هایش پاک کند.

او گفت: "به عنوان یک کشور، این (تجربه) را بارها پشت سر گذاشته‌ایم."

او اضافه کرد: "باید کنار هم قرار بگیریم و فارغ از سیاست، اقدامی معنی‌دار انجام دهیم تا از فجایعی بیشتر شبیه این (حمله) جلوگیری کنیم."

او با خانواده‌های قربانیان و نجات‌یافتگان این حمله ابراز همدردی کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.