ایران طرحی شش ماده‌ای برای حل بحران سوریه ارائه کرد

به روز شده:  17:31 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391

ایران از جمله حامیان اصلی رژیم بشار اسد بشمار می رود

وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ۲۶ آذر ماه (۱۶ سپتامبر) با صدور بیانیه‌ای، از ارائه طرحی شش ماده ای از سوی این وزارتخانه برای حل بحران سوریه خبر داده است.

در این بیانیه گفته شده است که طرح پیشنهادی ایران، در چارچوب پیشنهادهایی ارائه می‌شود که در گذشته از طرف برخی کشورها و همچنین سازمان‌های منطقه‌ای بین المللی در مورد بحران سوریه مطرح شده بود.

در این طرح، ایران از دولت و تمامی گروه‌های مخالف مسلح خواسته است تا فورا به تحرکات نظامی خود به خصوص در مناطق مسکونی پایان دهند. ایران همچنین خواسته است تا برای برقراری آرامش، اعمال خشونت آمیز در سوریه، تحت نظارت سازمان ملل متوقف شود.

براساس این طرح شش ماده ای، ایران پیشنهاد کرده است که پس از توقف درگیری‌ها، فورا کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه در تمام نقاط آسیب دیده ارائه، تحریم های اقتصادی سوریه برداشته و زمینه بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان فراهم شود.

براساس طرح پیشنهادی ایران باید زمینه بازگشت تمامی آوارگان به خانه‌هایشان فراهم شود

از جمله موارد دیگر ارائه شده در این طرح، انجام گفتگوهایی میان دولت سوریه و نمایندگان تمامی طیف ها و گرایش های مختلف اجتماعی و سیاسی است. این گفتگوها باید زمینه تشکیل یک دولت انتقالی را فراهم کند که مورد قبول همگان باشد.

در این طرح شش ماده‌ای، همچنین به آزادی تمام کسانی که به دلیل فعالیت های سیاسی مسالمت آمیز بازداشت شده اند، اشاره شده و از دولت و گروه‌های معارض خواسته شده تا این بازداشتی‌ها را، از هر فرقه و گروهی که باشند، به سرعت آزاد کنند.

ایران همچنین، با تاکید بر لزوم توقف روند "اطلاع رسانی نادرست" از تحولات سوریه، خواستار تشکیل کمیته‌ای برای ارزیابی خسارات‌های وارده به این کشور، تعیین اولویت‌ها برای بازسازی وچگونگی مشارکت کشورها در آن شده است.

ایران که از جمله متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به شمارمی‌رود، هدف اصلی طرح خود را بازگرداندن آرامش به آن کشور اعلام کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.