دموکرات ها خواستار ممنوعیت سلاح های نیمه خودکار پس از کشتار کانتیکت

به روز شده:  00:01 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2012 - 27 آذر 1391
عزاداری پس از تیراندازی جمعه

واقعه روز جمعه شهر نیوتان را در حیرت و عزا فروبرده است

در پی تیراندازی مرگبار در دبستانی در روز جمعه در ایالت کانتیکت آمریکا، دو عضو ارشد حزب دموکرات خواستار وضع قوانین سخت تر در زمینه کنترل سلاح شده اند.

بیست کودک و شش زن بزرگسال صبح روز جمعه در دبستان ساندی هوک در شهر نیوتان، در حدود ۱۰۰ کیلومتری نیویورک، توسط یک مرد مسلح ۲۰ ساله کشته شدند. مهاجم در صحنه خودکشی کرد.

دن مالوی، فرماندار کانتیکت، گفت که او خواهان محدودیت های بیشتر در سطح ملی در ارتباط با مالکیت سلاح است.

همزمان دایان فاینستاین سناتور ارشد دموکرات گفت که او بلافاصله پس از تشکیل مجدد کنگره، طرحی را برای ممنوعیت سلاح های نیمه خودکار پیش خواهد گذاشت.

ممنوعیت ملی بعضی از سلاح های نیمه خودکار در سال ۲۰۰۴ در آمریکا منقضی شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که چند ساعت پس از واقعه روز جمعه خواستار انجام "اقدامات موثر" برای مبارزه با جنایات با سلاح های گرم شد، بعد از ظهر یکشنبه در حال بازدید از نیوتان است.

او با خانواده های قربانیان و کارمندان سازمان های اورژانس دیدار می کند و در مراسم یادبودی در دبیرستانی در این شهر سخنرانی خواهد کرد.

پیشتر در روز یکشنبه مراسمی در کلیسای کاتولیک سن رز لیما به دلیل تهدیدی نامشخص لغو و کلیسا تخلیه شد.

گزارش ها از نیوتان حاکیست که پلیس اکنون منطقه را امن اعلام کرده است.

پلیس روز جمعه "آدام لانزا" ۲۰ ساله اهل شهر نیوتان را عامل واقعه اعلام کرد و گفت که او ابتدا مادرش را در خانه کشت و سپس با صدها گلوله و سه سلاح راهی مدرسه شد، راه خود را به زور بازکرد و اقدام به کشتار کودکان و خدمه دبستان کرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی ایالت کانتیکت گفت که مهاجم از یک سلاح نیمه خودکار به عنوان سلاح اصلی استفاده کرد و همه قربانیان هدف اصابت چند گلوله از فاصله نزدیک قرار گرفته اند.

دن مالوی فرماندار این ایالت روز یکشنبه گفت که این نوع سلاح ها در ایالت او ممنوع است اما فقدان یک قانون مشابه در سطح فدرال، دور نگاه داشتن آنها را از ایالت دشوار می کند.

او به سی ان ان گفت: "اینها سلاح های نیمه خودکار است، به درد شکار کردن نمی خورد. فقط باید امیدوار بود که راهی برای محدود کردن این سلاح ها که فقط به درد یک کار می خورند پیدا شود."

او که روز جمعه مسئول رساندن خبر کشته شدن بیشتر این افراد به خانواده هایشان بود گفت: "هرگز نمی توانید برای چنین کاری آماده باشید. به ۱۸ تا ۲۰ خانواده بگویید که عزیزشان دیگر به خانه برنمی گردد."

مایکل بلومبرگ

آقای بلومبرگ رئیس جمهوری آمریکا را ترغیب کرده است تدابیر سخت تری علیه سلاح وضع کند

سناتور فاینستاین که نماینده کالیفرنیا در مجلس سنا است و از دیرباز حامی کنترل شدیدتر سلاح بوده به شبکه ان بی سی گفت: "من در مجلس سنا طرحی را برای ممنوعیت سلاح های نیمه خودکار ارائه خواهم کرد که عین همان در مجلس نمایندگان هم ارائه خواهد شد."

او در پاسخ به این سوال که آیا آقای اوباما از چنین طرحی حمایت خواهد کرد گفت: "فکر می کنم چنین کند."

مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک که از هواداران کنترل شدید سلاح است آقای اوباما را ترغیب کرده است در این زمینه اقدام کند.

او گفت: "ما قبلا همه این شعارها را شنیده ایم. آنچه ندیده ایم این است که کسی پیشگام شود – چه کاخ سفید، چه کنگره. این وضع امروز باید پایان یابد."

همه ۲۰ کودکی که در آن تیراندازی کشته شدند – هشت پسر و ۱۲ دختر – شش و هفت ساله بودند. نوا پازنر کوچکترین آنها ماه گذشته وارد شش سالگی شده بود.

دان هاچسپرانگ مدیر مدرسه ساندی هوک در میان کشته ها است.

از میان کسانی که هدف تیراندازی قرار گرفتند فقط یک زن زنده مانده است.

روز یکشنبه پیش از آغاز مسابقات فوتبال لیگ ملی در سراسر آمریکا به احترام قربانیان یک دقیقه سکوت رعایت می شود.

پلیس ایالتی کانتیکت می گوید که روند انتقال اجساد قربانیان به خانواده ها در جریان است.

پنهان شدن بچه ها در کمد

مقام ها اکنون می گویند که مرد مسلح راهش را به زور به داخل مدرسه باز کرد. این برخلاف گزارش های اولیه است که حاکی از این بود که او با اجازه خدمه وارد مدرسه شده بود.

بازرسان می گویند که در تحقیقات خود برای یافتن یک انگیزه "شواهد خوبی" پیدا کرده اند اما تاکنون جزئیاتی ارائه نکرده اند.

مدرسه محل واقعه

گفته می شود که شاید مدرسه برای همیشه بسته شود

پلیس می گوید که مرد مسلح پس از قتل مادرش با اتومبیل و سلاح های او به طرف مدرسه رفت. گزارش ها حاکیست که سلاح های کشف شده در صحنه – یک سلاح نیمه خودکار و دو سلاح کمری – متعلق به مادر مهاجم بود.

مقام های آموزشی می گویند که ارتباطی میان مادر مهاجم و مدرسه نیافته اند. این درحالی است که پیشتر پس از واقعه گزارش شده بود که او در دبستان ساندی هوک آموزگار بوده است.

محققان می گویند که به باور آنها آدام لانزا، مهاجم، سال ها پیش دانش آموز همین دبستان بوده است.

پلیس می گوید که کشتار در دو کلاس و راهرویی در یک بخش از مدرسه روی داد. تیراندازی چند دقیقه در جریان بود.

وقتی آموزگاران صدای تیراندازی را شنیدند سعی کردند با قفل کردن درها از بچه ها حفاظت کنند و آنها را در کمدها پنهان کردند.

پلیس می گوید که بعید است کودکان به کلاس هایی بازگردانده شودند که تیراندازی در آنها رخ داد. دانش آموزان جان به در برده در سایر مدارس ناحیه حاضر خواهند شد تا تصمیم نهایی در مورد سرنوشت ساندی هوک گرفته شود. البته یک مقام گفت که بعید است این مدرسه بازگشایی شود.

پیتر لانزا پدر مهاجم گفت که خانواده اش "برای درک واقعه در تقلاست".

او که گفته می شود در سال ۲۰۰۹ از همسرش – مادر فرد مهاجم – جدا شده بود در بیانیه ای گفت: "خانواده ما در کنار همه کسانی که دستخوش این مصیبت عظیم شده اند عزاداری می کند."

پاپ بندیکت شانزدهم در نطق هفتگی خود در واتیکان به قربانیان و خانواده های آنها ادای احترام کرده و گفته است که "او عمیقا از خشونت پوچ روز جمعه غمگین است."

حمله نیوتان دومین حمله مرگبار در یک محیط آموزشی در آمریکا پس از کشتار دانشگاه "ویرجینیا تک" در سال ۲۰۰۷ است که طی آن ۳۲ نفر کشته شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.