برنده احتمالی انتخابات ژاپن قول موضع گیری سخت علیه چین را داد

به روز شده:  03:52 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2012 - 27 آذر 1391
شینزو آبه

آقای آبه گفت که دو کشور باید روابط خوب خود را حفظ کنند

رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن (ال دی پی) قول داده است در مناقشه ارضی با چین، موضعی سرسختانه در پیش گیرد.

شینزو آبه درحالی اظهار نظر می کند که نظرسنجی از رای دهندگان در مراکز اخذ رای نشان می دهد حزب او با قاطعیت در انتخابات برنده خواهد شد.

او گفت که می خواهد چالش چین را در ارتباط با یک رشته جزایر که هر دو کشور مدعی مالکیت آنها هستند "متوقف" کند.

یوشیهیکو نودا نخست وزیر ژاپن با پذیرش شکست از مقامش به عنوان رهبر حزب دموکراتیک (دی پی جی) استعفا کرده است.

این حزب برای سه سال در قدرت بوده است. رسانه های ژاپن گزارش دادند که این حزب برنده ۵۵ تا ۷۷ کرسی در پارلمان که ۴۸۰ عضو دارد خواهد شد درحالی که "ال دی پی" تحت رهبری آقای آبه احتمالا ۳۰۰ کرسی کسب می کند.

انتظار می رود که حزب کوچک "کومیتوی نو" متحد ال دی پی برنده حدود ۳۰ کرسی شود که احتمالا در مجلس عوام این کشور اکثریتی دو سومی را نصیب این حزب خواهد کرد.

در این صورت آقای آبه قدرت به چالش گرفتن مجلس اعیان ژاپن را خواهد داشت، مشکلی که به نظر برخی از سال ۲۰۰۷ مانع حرکت روان سومین اقتصاد بزرگ جهان بوده.

هشت جزیره مورد مناقشه در دریای شرق چین قرار دارند و در ژاپن به جزایر سنکاکو و در چین به جزایر دیائویو موسوم هستند. این جزایر غیرمسکون اما از لحاظ استراتژیک مهم هستند.

آقای آبه گفت که این جزایر "بخشی ذاتی از سرزمین" ژاپن هستند و یکی از اهداف حزب او "متوقف کردن چالش" چین است.

او گفت: "ما قصد نداریم روابط ژاپن و چین را بدتر کنیم" و افزود که هر دو طرف "باید تشخیص دهند که داشتن روابط خوب تامین کننده منافع ملی هر دو کشور است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.