انتقاد سه سناتور از فیلم سینمایی تعقیب بن لادن

به روز شده:  23:27 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391
فیلمبرداری فیلم 30 دقیقه بعد از نیمه شب

منتقدان می گویند که این فیلم می تواند نامزد اسکار شود

سه سناتور آمریکایی طی نامه ای به شرکت "سونی پیکچرز انترتینمنت" تولید کننده فیلم "۳۰ دقیقه بعد از نیمه شب" درباره تعقیب و قتل اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده، اعتراض کرده اند که این فیلم این تصور "غلط" را به وجود می آورد که شکنجه به احراز اطلاعاتی منجر شد که یافتن و قتل بن لادن را به دنبال داشت.

این فیلم که از روز ۱۱ ژانویه در سینماهای آمریکا اکران خواهد شد با صحنه های شکنجه شروع می شود و این صحنه ها برای حدود ۴۵ دقیقه ادامه می یابد.

موضوع فیلم تلاش ده ساله سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی اِی) برای ردیابی اسامه بن لادن است. رهبر القاعده در ابتدای ماه مه ۲۰۱۱ به دست کماندوهای آمریکایی در پاکستان به قتل رسید.

منتقدانی که فیلم را دیده اند می گویند می توان این برداشت را از آن داشت که شکنجه به سرنخ های اولیه موثری در این مسیر منجر شد و این دقیقا مساله ای است که سه سناتور در نامه خود به آن اعتراض کرده اند.

جان مک کین سناتور جمهوری خواه، و دایان فاینستاین و کارل لوین سناتورهای دموکرات اعضای کمیته اطلاعاتی سنا هر سه از مخالفان شکنجه هستند.

آنها در نامه خود به شرکت "سونی پیکچرز انترتینمنت" نوشته اند که هرچند "۳۰ دقیقه بعد از نیمه شب" یک اثر سینمایی است اما در ابتدای آن اشاره شده که فیلم "براساس روایت های دسته اول از رویدادهای واقعی" تهیه شده است.

براساس گزارش ها این فیلم با همکاری سی آی ای ساخته شده است.

این سه سناتور می نویسند که فیلم صراحتا اشاره می کند که شیوه های بازجویی قهرآمیز به کسب اطلاعات مهمی درباره مامور پستی اسامه بن لادن که رابط او با جهان بود منجر شد. گفته می شود که یافتن پستچی بن لادن ماموران سی آی ای را به مخفیگاه رهبر القاعده رهنمون شد.

آنها نوشته اند که اسناد سی آی ای را مرور کرده اند و می دانند که چنین برداشتی غلط است.

کاترین بیگلو کارگردان این فیلم که قبلا به خاطر فیلم "مهلکه" (هرت لاکر) برنده اسکار شده پیش از انتشار این نامه در مصاحبه با تام بروک خبرنگار بی بی سی در لس آنجلس گفته بود: "هرچیزی که روی صحنه اتفاق می افتد مسلما منعکس کننده روایت های دسته اول است."

خانم بیگلو طی بیانیه ای در واکنش به نامه این سه سناتور نوشت که فیلم "انواع شیوه های جنجال آفرین و شیوه های اطلاعاتی" را به تصویر می کشد.

کمیته اطلاعاتی سنا روز ۱۳ دسامبر در گزارشی نوشته بود که براساس بررسی حدود شش میلیون صفحه اسناد سی آی ای نتیجه گیری می کند که رفتار خشن با مظنونان "عنصری محوری" در یافتن بن لادن نبود.

این گزارش به شدت از برنامه شکنجه مظنونان که حدود ده سال پیش در دوران ریاست جمهوری جورج بوش شروع شد انتقاد دارد.

سه سناتوری که نامه را نوشته اند می گویند که "فیلم این توانایی را دارد که به افکار عمومی شکل دهد آن هم به شکلی نگران کننده و گمراه کننده."

آنها نوشتند که "استفاده از شکنجه در نبرد با تروریسم لطمه شدیدی به ارزش ها و منزلت آمریکا زد و نمی توان آن را توجیه کرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.