اسرائيل با طرح شهرک‌سازی در شرق بيت المقدس موافقت کرد

به روز شده:  04:41 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

آخرین مذاکرات مستقیم بين دو طرف در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی لغو شد

مقام‌های اسرائیلی با برنامه‌ ساخت بیش از ۱۵۰۰ خانه در شرق بیت‌المقدس موافقت کردند.

یک سخنگوی وزارت امور داخلی اسرائیل گفته است که کمیسیون برنامه‌ریزی محلی، مجوزهای اولیه برای ساختمان‌سازی در شهرک رامات شلومو را داده است.

شمار خانه‌ها کمی کمتر از آن چیزی است که ساختمان‌سازها قصد داشتند اجازه ساخت آن را بگیرند.

گفته می‌شود که این پروژه بحث برانگیز واکنش اسرائیلی ها به تصمیم سازمان ملل برای انتخاب فلسطین به عنوان ناظر غیر عضو سازمان ملل است.

فلسطینی‌ها می‌گویند که موقعیت جهانی جدید، دست آنها را برای مذاکرات صلح باز می کند اما اسرائیل می‌گوید که تنها راه برای بدست آوردن یک کشور مستقل، مذاکرات مستقیم است.

آخرین مذاکرات مستقیم دو طرف در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل درگیری‌ها بر سر شهرک سازی در شرق بیت المقدس و کرانه باختری رود اردن ناکام ماند.

"چراغ سبز"

در اوایل همان سال و هنگامی که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا از اسرائیل دیدار می‌کرد، اسرائیل با طرح شهرک‌سازی رامات شلومو موافقت کرد و همین باعث خشم آمریکاییان شد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل متعاقبا این طرح را به تعلیق در آورد.

نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر یهودی در بیش از ۱۰۰ شهرک ساخته شده در شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری رود اردن زندگی می کنند.

این شهرک ها بنا به قوانین بین المللی غیرقانونی هستند اما اسرائیل به غیرقانونی بودن آن اعتراض دارد.

عفرات اورباش، سخنگوی وزارت امور داخلی اسرائیل می‌گوید چند طرح اضافه این پروژه باید به پایان می رسیدند و ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا ساختمان سازی شروع شود."

یکی از اعضای شورای شهر به روزنامه "جروزلم پست" گفته که به دلیل "فشارهای خارجی" چند پروزه دیگر کنار گذاشته شده است.

او گفت: "زمانی که فلسطینیان به سازمان ملل رفتند و یک طرفه عمل کردند، نخست وزیر برای ساخت و ساز (در شرق بیت‌المقدس) چراغ سبز داد. همه چیز سال‌ها آماده بود و ما فقط منتظر چراغ سبز بودیم."

مقام‌های فلسطینی به این تصمیم واکنش نشان داده‌اند.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی به خبرگزاری رویترز گفت: "ما به شدت این کارهای اسرائیل را محکوم می کنیم. و همین طور بیشتر شدن شهرک‌سازی‌ها را که راه حل تشکیل دو کشور مستقل را از بین می برد."

آقای عریقات گفت: "اینها قدمهای بسیار خطرناک و هشدار دهنده ای هستند. دولت اسرائیل تصمیمش را درباره بی توجهی به خواسته های جامعه بین‌المللی نشان می‌دهد."

یک سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفت که ممکن است آقای عباس از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد در این رابطه دخالت کند.

هفته گذشته آقای عباس هشدار داد که اگر اسرائیل طرحهای جداگانه ای را برای ساخت ۳۰۰۰ خانه در شرق بیت المقدس و کرانه باختری رود اردن ارائه دهد، امکان آن وجود دارد که فلسطینی‌ها، اسرائیل را به دادگاه جنایی بین المللی بکشانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.