'قطع بودجه، مبارزه با مالاريا را به خطر می‌اندازد'

به روز شده:  01:33 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

سازمان بهداشت جهانی: اگر بودجه تهیه پشه‌بندها قطع شود، مالاریا دوباره شایع می‌شود

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می گوید اگر بودجه برنامه تهیه پشه‌بندها قطع شود، بیماری مالاریا دوباره "شیوع پیدا خواهد کرد."

این سازمان می‌گوید موفقیت‌هایی که به تازگی در راه مبارزه با این بیماری به دست آمده ممکن است به دلیل قطع بودجه ناکام بماند.

طبق آخرین گزارش این سازمان درباره مالاریا در جهان، یک میلیون و صد هزار نفر در یک دهه گذشته از این بیماری نجات پیدا کرده‌اند اما افزایش بودجه‌ای که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ میلادی جریان داشته در دوره ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ متوقف شده است.

سال گذشته کمتر از نیمی از بودجه پنج میلیارد و یک میلیون دلاری مورد نیاز، برای مبارزه با مالاریا هزینه شده است.

طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی که به سال ۲۰۱۰ مربوط است، حدود ۲۱۹ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند که ۶۶۰ هزار نفرشان جان خود را از دست داده‌اند.

"وضعیت خطرناک"

این سازمان در بیانیه‌ای گفته است که کاهش بودجه به معنی این است که "میلیونها نفری که در معرض خطر ابتلا قرار دارند، امکان استفاده از راه‌های موثرجلوگیری ازبیماری مالاریا، آزمایش‌های تشخیص آن و درمان این بیماری را ندارند."

در این گزارش آمده است که بودجه برای تامین لوازمی مانند پشه‌بندهای پر دوام و برنامه‌های سم پاشی داخل ساختمان‌ها کاهش یافته است.

طبق این گزارش به ۵۰ کشور برای کاهش مالاریا کمک شده است، اما این کشورها فقط نماینده سه درصد از موارد ابتلا به بیماری مالاریا در جهان هستند.

۸۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به بیماری مالاریا در ۱۴ کشور دنیا روی می دهد.

رابرت نیومن، مدیر برنامه جهانی مالاریای این سازمان می‌گوید: "این کشورها در وضعیت خطرناکی بسر می برند و بیشتر آنها به کمک‌های مالی اضطراری احتیاج دارند."

ریچارد کیبولسکیس، نویسنده ارشد این گزارش هم می گوید: "باید مطمئن شویم که سرمایه‌گذاری در تدابیری که از قبل برای کنترل این مشکل وجود داشته ادامه یابد."

آقای کیبولسکیس می‌گوید: "اگر ما این کار را انجام ندهیم، مالاریا دوباره شیوع پیدا خواهد کرد. به محض اینکه ما پشه‌بندها را برداریم، مالاریا باز خواهد گشت. اگر سم پاشی داخل ساختمانها را متوقف کنیم، مالاریا باز خواهد گشت. این بار برای انتقام."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.