تجاوز در زندان: کابوس زندانیان در آمریکا

به روز شده:  00:31 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

داستان‌های تجاوز بسیاری از زندان تاتویلر به بیرون درز کرده

ایالات متحده آمریکا تدابیر جدیدی را برای برخورد با معضل تجاوز و آزار جنسی در زندانهای آن کشور به اجرا گذاشته است. اما در ایالت آلاباما، فراوانی جرائم جنسی موجب سوء شهرت یک زندان زنان شده است.

زندان تاتویلر در مجاورت بزرگراه شماره ۲۳۱ سراسری آمریکا و در شهر وتامپکا واقع شده است. در پس سیمهای خاردار، یک سری ساختمانهای خاکستری یک طبقه، زندانیان را در خود جای داده است.

این زندان در زمره زندان‌های با تدابیر حفاظتی حداکثری قرار می‌گیرد و محکومان زن را در خود جای داده است. اما علاوه بر سیم‌های خاردار، انبوهی از داستان‌های تجاوز و سوء استفاده جنسی نیز این زندان را احاطه کرده است.

یک روز یکشنبه، رابرت چانسی به صف افرادی که برای دیدار زندانیان آمدند می‌پیوندند. او برای ملاقات با مونیکل واشنگتن، یکی از بستگانش به اینجا آمده است.

رابرت دختر خردسال مونیکا را هم با خود همراه دارد. مونیکا در حال سپری کردن حکم ۲۰ سال زندانی است که به جرم سرقت برایش صادر شده است.

بعد از بازگشت از زندان، رابرت تعریف کرد که چگونه مونیکا باردار شده است: "‌به مونیکا در زندان تجاوز شد. او از یکی از زندانبان‌ها باردار شد."

مونیکا دو ماه بعد، در یکی از ملاقات‌هایشان، این ماجرا را با رابرت در میان گذاشته بود.

رابرت می‌گوید: "زندانبان بعد از این‌که مونیکا را به اتاقی هدایت کرده بود، به او گفته بود چه نیتی دارد و مونیکا پاسخ منفی داده بود. اما زندانبان به او گفته بود مسئولان هرگز ادعاهای مونیکا را باور نخواهند کرد."

"یک پرستار در زندان به من تجاوز کرد"

فیلیشا دیکسون

فلیشیا دیکسون از جمله کسانی است که می گوید در زندان توسط یک پرستار مرد مورد تجاوز قرار گرفته است. او پس از گذراندن دوران حبسش به دلیل دزدی و جرایم مرتبط با مواد مخدر، بتازگی از زندان آلاباما آزاد شده است. اداره اصلاح و بازپروزی مجرمان در ایالت آلاباما در مورد گفته های فیلیشیا تحقیق کرد و سرانجام پرستار مورد اتهام، کارش را از دست داد ولی هرگز محاکمه نشد. فیلیشا توانست با این پرستار به توافقی مالی بیرون از دادگاه دست یابد.

رابرت می‌گوید مونیکا از افشای این تجاوز هراس داشت، اما انتشار سریع این شایعه در زندان مانع از آن شد که بتواند بارداری خود و علت آن را برای مدتی طولانی پنهان کند.

یک سازمان غیر دولتی مستقر در شهر مونت گامری به نام "ابتکار عدالت برابر"، وقایع رخ داده در زندان تاتویلر را مورد تحقیق قرار داده است.

شارلوت موریسون، وکیلی که این سازمان برای مونیکا گرفته به بی‌بی‌سی گفت موارد دیگری هم به پرسنل این زندان نسبت داده می‌شود.

به گفته خانم موریسون، موارد متعددی از بارداری‌ها در زندان زنان رخ داده است، از جمله سه بارداری از سال ۲۰۰۹ به این سو. "ابتکار عدالت برابر" با بیش از ۵۰ زن زندانی در تاتویلر مصاحبه کرده است.

این وکیل می‌افزاید: "هر زنی که ما با او صحبت کردیم یا شخصا ً مورد آزار جنسی قرار گرفته است یا شاهد آزار جنسی همبند دیگری بوده است."

اما این موارد تنها به یک زندان در ایالتی جنوبی در آمریکا محدود نمی شود. ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد زندانی را در سطح جهان دارد، بیش از دو میلیون نفر در آمریکا پشت میله‌های زندان هستند.

بر اساس تحقیقی که اخیرا توسط اداره آمار فدرال دادگستری آمریکا انجام شده است، ۹.۶% از کل زندانیان آمریکا گفته‌اند که در طول مدت زندان خود شاهد یک یا چند مورد حمله جنسی بوده‌اند. ۵.۴% از این جامعه آماری گفته‌اند که شاهد ارتکاب این نوع جرائم توسط همبندان خود بوده‌اند و ۵.۳% دیگر نیز این جرائم را به زندانبانان نسبت داده‌اند.

فراوانی این نوع جرائم، مجلس سنای آمریکا را به تحرک واداشته و قانون "ریشه‌کنی تجاوز در زندان‌ها" از ماه اوت گذشته به اجرا گذاشته شده است.

در این قانون، نحوه پیگیری موارد تجاوز در زندانها و گزارش این نوع جرائم، توسط زندانیان تشریح شده است و تاکید شده که در صورت امکان، در زندان‌ها از ماموران هم‌جنس با زندانیان استفاده شود.

اداره زندانهای ایالت آلاباما می‌گوید در تلاش است تا استانداردهای تعیین شده در این قانون را اجرا کند اما این اداره به بی‌بی‌سی اجازه نداد تا از تاسیساتش بازدید کند.

قانون "ریشه کنی تجاوز در زندانها" در حال حاضر در کلیه زندان‌های فدرال آمریکا لازم الاجرا است.

زندان‌های ایالتی یک سال دیگر فرصت دارند تا این قانون را به اجرا بگذارند. اما میزان شمول این قانون بر زندانهای محلی، مثل زندانهای کلانتری‌ها، تا اندازه ای مبهم است.

با پیگیری سازمان غیر دولتی "ابتکار عدالت برابر"، پرونده مونیکا واشنگتن به دادگاه کشیده شد. اما زندانبان مزبور به جای تجاوز، به "سوء رفتار مجرمانه جنسی" متهم شد و تنها به شش ماه زندان محکوم شد.

اما چرا این زندانبان به جرم تجاوز محاکمه نشد؟

شارلوت موریسون، وکیل مونیکا واشنگتن علت این امر را عدم انجام تحقیقات لازم می بیند. خانم ماریسون می گوید:" خانم واشنگتن هرگز توسط دفتر دادستانی یا پلیس مصاحبه نشد. او تنها توسط اداره زندان‌های آلاباما مورد بازپرسی قرار گرفت."

به گفته این وکیل، ظرف سه سال اخیر، شش نفر در زندان تاتویلر در ارتکاب "سوء رفتار مجرمانه جنسی" مجرم شناخته شده‌اند.

خانم موریسون می‌افزاید: "از این تعداد تنها دو نفر زندانی شدند، یکی از آنها تنها یک روز زندانی شد و نفر دوم نیز شش ماه را در زندان سپری کرد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.