شش مامور واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان کشته شدند

به روز شده:  13:06 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391
بیماری فلج اطفال در پاکستان شایع است

بیماری فلج اطفال در پاکستان شایع است

شش مامور واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

چهار زن در شهر کراچی، بزرگ‌ترین شهر پاکستان در ۲۰ دقیقه به ضرب گلوله کشته شدند.

حملات امروز در سه نقطه مختلف شهر روی داده است.

یک مرد نیز روز دوشنبه کشته شد.

طبق گزارش‌ها، این افراد در برنامه مورد حمایت سازمان ملل برای ریشه‌کنی فلج اطفال کار می‌کردند. بیماری فلج اطفال در پاکستان شایع است.

در شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان هم یک زن که برای این برنامه کار می‌کرد، کشته شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به ماموران واکسیناسیون را بر عهده نگرفته است اما طالبان پیشتر، ماموران طرح ریشه‌کنی فلج اطفال را تهدید کرده بودند. ماموران این طرح در بخش‌هایی از شهر کراچی فعال هستند.

مقام‌های پاکستان می‌گویند اجرای برنامه سه روزه مبارزه با فلج اطفال، که قرار است شامل ۵.۲ میلیون کودک در کشور شود، به دلیل این حملات در شهر کراچی به حال تعلیق در آمده است.

پس از طرح جعلی واکسیناسیون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که به شناسایی محل اختفای اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ منجر شد، مخالفت‌هایی در این کشور با طرح‌های ایمن سازی ابراز شده است.

پیکارجویان، در گذشته برای متوقف کردن چنین برنامه‌هایی، اعضای سازمان‌های غیر دولتی خارجی در پاکستان را بارها ربوده و آنها را به قتل رسانده‌اند. پیکارجویان، این افراد را به جاسوسی متهم می‌کنند.

پاکستان، افغانستان و نیجریه، تنها کشورهایی هستند که در آنها هنوز هم فلج اطفال شایع است.

در سال ۲۰۱۱ در پاکستان ۲۰۰ کودک به فلج اطفال مبتلا شدند که این بدترین آمار ابتلای به این بیماری در این کشور طی ۱۵ سال گذشته بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.