رئیس جمهور عراق در بیمارستان بستری شد

به روز شده:  13:15 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391
جلال طالبانی

قرار است دفتر رئیس جمهوری عراق بعدا اطلاعیه‌ای در مورد وضعیت جلال طالبانی منتشر کند

دفتر ریاست جمهوری عراق بامداد امروز سه شنبه، ٢٨ آذر (١٨ دسامبر)، اعلام کرد که جلال طالبانی، رئیس جمهور، از شب گذشته در بیمارستان بستری شده است.

وبسایت رسمی رئیس جمهوری عراق نوع بیماری آقای طالبانی را مشخص نکرده، اما گفته است که رئیس جمهوری "نشانه هایی از خستگی مفرط" را بروز داده بود.

جلال طالبانی

جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، یکی از افراد با سابقه در عرصه سیاست کردها و عراق است.

این رهبر کهنه‌کار اقلیت کرد عراق، در سال ۲۰۰۵ به ریاست جمهوری رسید. او بعد از ۵۰ سال اولین رئیس جمهوری عراق بود که از طریق برگزاری انتخابات به این سمت می‌رسید. او در سال ۲۰۰۶ برای یک دوره دیگر در مقامش ابقا شد، و در نوامبر ۲۰۱۰، نمایندگان پارلمان عراق، ریاست جمهوری او را برای یک دوره دیگر تمدید کردند.

انتخاب مجدد او در پی انتخابات پارلمانی ماه مارس همان سال، و در چارچوب توافقات تقسیم قدرت، و بعد از ماه‌ها مذاکره انجام گرفت.
طالبانی به‌دنبال حمله آمریکا و متحدانش به عراق و سقوط حکومت صدام حسین، به یکی از بازیگران کلیدی در عرصه سیاست ملی عراق تبدیل شد.

در این دوران کردها در پارلمان عراق اقلیتی قدرتمند را تشکیل می‌دادند. طالبانی به داشتن روابط نزدیک با آمریکا و ایران شهرت دارد.

او در اوج جنگ‌های فرقه‌ای در عراق، سعی کرد جناح‌ها و فرقه‌های درگیر را به یکدیگر نزدیک کند و به‌خاطر همین تلاش‌ها مورد تمجید قرار گرفت.

جلال طالبانی در سال ۱۹۳۳ به‌دنیا آمد و در حزب دموکرات کردستان عراق به مقام بالایی رسید. اما در سال ۱۹۷۴ از این حزب جدا شد، و یک سال بعد به تشکیل اتحادیه میهنی کردستان کمک کرد. طی سالیان گذشته، رابطه حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان بین رقابت شدید و اتحاد در نوسان بوده است. این دو حزب در حال حاضر اقلیم کردستان عراق را اداره می‌کنند.

در این اطلاعیه آمده است که یک گروه از متخصصان وضعیت آقای طالبانی را زیر نظر دارد و قرار است دفتر رئیس جمهوری عراق اواخر روز سه شنبه در مورد وضعیت او اعلامیه رسمی صادر کند.

همزمان، تلویزیون دولتی عراق بیماری رئیس جمهوری را سکته مغزی گزارش کرده و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام دفتر نخست وزیر نیز گفته است که پزشکان در صدد تثبیت وضعیت جسمی رئیس جمهوری هستند.

در این گزارش آمده است که نوری مالکی، نخست وزیر، در بیمارستان حضور یافته است.

طبق قانون اساسی عراق، ریاست جمهوری عمدتا مقامی تشریفاتی است و اختیارات چندانی برای متصدی این سمت منظور نشده است.

در عین حال، آقای طالبانی به عنوان یک سیاستمدار با سابقه گاه از موقعیت خود برای حل و فصل اختلافات بین گروه های مختلف سیاسی و مذهبی استفاده کرده است.

صحنه سیاسی عراق محل فعالیت گروه ها و شخصیت های سیاسی است که برخی از آنان نمایندگی اقوام و مذاهب مختلف این کشور را برعهده دارند.

جلال طالبانی هفتاد و نه سال دارد و از رهبران جنگ های چریکی کردهای عراق علیه رژیم صدام حسین، رهبر سابق این کشور است که در پی حمله ائتلاف به رهبری آمریکا در سال ٢٠٠٣، سقوط کرد.

آقای طالبانی اولین رئیس جمهوری عراق پس از سرنگونی رژیم سابق عراق است و توسط مجمع ملی به این سمت انتخاب شده است.

جلال طالبانی چهار سال پیش در آمریکا تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.