سازمان ملل خواستار حمایت دولت سوریه و مخالفان از امدادرسانی به جنگ‌زدگان شد

به روز شده:  07:36 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391
آموس و وزیر خارجه سوریه

مقامات سوری ضمن انتقاد از غرب و سازمان ملل، گفته اند در مورد درخواست آموس تصمیم می گیرند

سرپرست عملیات بشردوستانه سازمان ملل خواستار همکاری دولت سوریه و نیروهای مخالف برای کمک به جنگ زدگان در آن کشور شده است.

بارونس والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری این سازمان، گفته است که با فرا رسیدن زمستان، وضعیت صدها هزار تن از مردم سوریه که به دلیل درگیری داخلی آواره شده اند بسیار نگران کننده است.

خانم آموس به تازگی به سوریه سفر کرده و روز شنبه این هفته در دیدار با مقامات ارشد دولت سوریه، از جمله ولید المعلم، وزیر امور خارجه، در مورد اقدامات لازم برای کمک به بیجاشدگان جنگ در آن کشور با آنان گفتگو کرد.

وی گفت که به آگاهی مقامات دولت سوریه رسانده است که سازمان ملل در نظر دارد همچنان به تلاش خود برای کمک به نیازمندان جنگ ادامه دهد اما برای این منظور، لازم است ماموران امدادرسانی قادر باشند بدون مواجهه با خطر جانی، از خطوط مقدم جنگ بین نیروهای دولتی و مخالفان عبور کنند.

سرپرست عملیات بشردوستانه سازمان ملل که گزارش دیدار خود از سوریه را به آگاهی شورای امنیت سازمان ملل رسانده، به خبرنگاران گفت که براساس تخمین های صورت گرفته، ناآرامی بیست و یک ماهه سوریه حدود سه میلیون تن از مردم آن کشور را آواره کرده و فرارسیدن فصل سرما، مشکلات آنان را شدت بخشیده است.

تا کنون بیش از نیم ملیون تن از شهروندان سوریه به کشورهای همسایه پناهنده شده اند و صدها هزار تن دیگر به دلیل شدت نبرد در مناطق مسکونی شهرها و روستاها، محل اقامت خود را ترک کرده و به نقاط امن تر داخل این کشور پناه برده اند.

سازمان ملل در بسیاری از نقاط سوریه، چه نقاط تحت تسلط دولت و چه مناطق تحت تسلط مخالفان، به عملیات بشردوستانه ادامه داده و در این زمینه، از همکاری امدادرسانان محلی ازجمله سازمان هلال احمر سوریه برخوردار بوده است.

والری آموس گفته است که یکی از مهمترین موانع ادامه فعالیت امدادسانان در سوریه کمبود سوخت برای حمل و نقل اقلام بشردوستانه است.

حلب

سازمان ملل خواستار اجازه عبور از خط مقدم جنگ و کمک رسانی بی‌طرفانه به نیازمندان در هر دو سو شده است

وی افزود که در ملاقات با مقامات دولتی، خواستار دریافت مجوز واردات سوخت جهت عملیات امدادرسانی سازمان ملل شد و همچنین از آنان خواست تا به ده سازمان بشردوستانه بین المللی دیگر نیز اجازه بدهند در این عملیات با سازمان ملل همکاری کنند.

به گفته خانم آموس، مقامات دولت سوریه وعده دادند که ظرف روزهای آینده، در مورد این درخواست ها تصمیم گیری کنند و گفته اند که در ماه سپتامبر، به دبیرکل سازمان ملل قول داده بودند که به سازمان های امدادرسانی آزادی عمل و رفت و آمد به نقاط مختلف را بدهند و در نظر دارند به این وعده عمل کنند.

لزوم عبور از خطوط مقدم

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه گفت: "مهمترین موضوعی که به اطلاع مقامات سوری رساندم این بود که اگر قرار است بتوانیم از وعده دولت در دسترسی به نقاط مختلف برای کمک به مردم استفاده لازم را بکنیم، لازم است بتوانیم با عبور ار خطوط جبهه، به آوارگان جنگ در مناطق تحت تسلط دولت و تحت تسلط مخالفان رفت و آمد کنیم و امکان تماس با مخالفان در داخل سوریه را هم داشته باشیم."

وی افزود که در دیدار با مقامات دولت سوریه، برای آنان توضیح داد که کمک های بشردوستانه باید "به شکلی بی‌طرفانه و بدون جهت‌گیری" در اختیار تمامی نیازمندان قرار گیرد و افزود "مقامات دولتی این نظر را قبول کردند."

آموس و آوارگان در اردن

والری آموس در مورد دشوارتر شدن شرایط آوارگان در فصل زمستان هشدار داده است

بارونس آموس اوضاع سوریه را "بی ثبات" توصیف کرد و گفت که هنگام اقامت در دمشق، پایتخت سوریه، صدای انفجار در تمامی طول روز به گوش می رسید.

اوایل ماه دسامبر، سازمان ملل به دلیل وخامت اوضاع در سوریه، کارکنان غیر ضروری خود را از آن کشور خارج کرد و در حال حاضر، تنها کارکنان بومی اداره مراکز سازمان ملل در سوریه را برعهده دارند.

گفته می شود در جریان ناآرامی داخلی سوریه، تا کنون بیش از چهل هزار نفر کشته و هزاران تن دیگر زخمی شده اند و درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان، به خصوص عملیات سنگین زمینی و هوایی ارتش علیه مناطق شهری، خسارات گسترده ای را در پی آورده است.

خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - در گزارشی در مورد سفر والری آموس گفته است که معاون دبیرکل سازمان ملل علاوه بر ولید المعلم، وزیر امور خارجه، با محمد زکریا، وزیر کار و امور اجتماعی، و علی حیدر، وزیر تفاهم ملی نیز دیدار کرد.

این خبرگزاری می افزاید که وزیر امور خارجه در دیدار با خانم آموس گفت که مصائبی که بر مردم سوریه وارد می شود ناشی از تحریم هایی است که ایالات متحده و کشورهای اروپایی علیه سوریه به اجرا گذاشته اند و آقای حیدر نیز سازمان ملل را متهم کرد که به اوضاع سوریه به شکل یک مساله بشردوستانه نگاه نمی کند "بلکه در صدد بهره برداری سیاسی از این وضعیت است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.