انتقاد هیات تحقیق از وزارت خارجه آمریکا به خاطر حادثه بنغازی

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام های دولت اوباما در ابتدا خشم عمومی از نمایش فیلم ضد اسلامی را علت حمله به کنسولگری عنوان کرده بودند

یک هیات تحقیق مستقل در آمریکا از وزارت امور خارجه ایالات متحده به خاطر به کارگیری نیروهای حفاظتی بی تجربه و اطمینان به شبه نظامیان محلی برای حفاظت از جان دیپلمات های این کشور به شدت انتقاد کرده است.

این هیات مستقل که درباره حمله یازدهم سپتامبر ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در بنغازی تحقیق کرده است، از وزارت امور خارجه ایالات متحده به خاطر بی توجهی به درخواست های سفارت این کشور در لیبی برای افزایش نگهبانان و ارتقای سیستم امنیتی ساختمان کنسولگری انتقاد کرده است.

کریستوفر استیونز، سفیر ایالات متحده و سه شهروند این کشور شامل یک دیپلمات و دو مامور حفاظت کنسولگری در حمله شبه نظامیان مسلح وابسته به القاعده کشته شدند.

هیات تحقیق مستقل همچنین از مدیریت اداره های حفاظت دیپلماتیک و خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا به خاطر عدم پیشبینی و اقدام به موقع برای پیشگیری از چنین رخدادی انتقاد کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام پذیرش همه نکات مطرح شده در گزارش هیات تحقیق، یک کارگروه ویژه را مامور اجرای توصیه های آن کرده است.

نحوه برخورد دولت باراک اوباما با حادثه بنغازی با انتقاد شدید جمهوریخواهان مواجه شده و حملات زیادی را متوجه اعضای دولت او از جمله سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد کرده است.

خانم رایس که از او به عنوان یکی از گزینه های جایگزینی خانم کلینتون نام برده می شد، هفته پیش به خاطر متهم شدن به ارائه اطلاعات نادرست در روزهای نخست پس از این حمله و ادامه انتقادهای جمهوریخواهان، انصراف خود را نامزدی بالقوه برای انتصاب به وزارت امور خارجه اعلام کرد.

پذیرش همه توصیه ها

گزارش محرمانه وقایع بنغازی سه شنبه به کنگره ارسال شد و قرار است تاماس پیکرینگ، دیپلمات بازنشسته آمریکایی که ریاست هیات تحقیق را برعهده داشته، چهارشنبه به اعضای دو مجلس نمایندگان و سنا گزارش دهد.

کمیته تحقیق در گزارش خود گفته است که وزارت امور خارجه ایالات متحده به وخیم شدن تدریجی وضع امنیتی بنغازی که از بهار گذشته به محل فعالیت گروه های تندرو تبدیل شده بود، توجه نکرده است.

یکی از این علایم حمله تندروها به یک خودروی سفارت بریتانیا بوده است.

هیلاری کلینتون که به علت مصدومیت قرار قبلی خود را برای حضور در کنگره لغو کرده است، نامه ای برای نمایندگان کمیته های بررسی کننده این گزارش ارسال کرده است.

گزارش می شود که خانم کلینتون در نامه خود بر پذیرش ۲۹ توصیه هیات تحقیق تاکید کرده است. بعضی از این توصیه ها محرمانه است.

او همچنین از کنگره خواسته است با انتقال یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از بودجه اختصاص یافته به فعالیت های دیپلماتیک آمریکا در عراق به لیبی موافقت کند تا این مبلغ برای تقویت امنیت نمایندگی های سیاسی ایالات متحده در این کشور به کار گرفته شود.

خانم کلینتون همچنین از اعزام صدها تفنگدار دریایی برای تقویت امنیت نمایندگی های سیاسی آمریکا در سراسر جهان خبر داده و گفته به زودی یک مقام ارشد را مسوول رسیدگی به وضع امنیتی سفارتخانه ها و نمایندگی های سیاسی در مناطق پرخطر خواهد کرد.

او همچنین از خواسته خود برای افزایش بودجه حفاظتی سفارتخانه های آمریکا خبر داده است.

گزارش هیات تحقیق مستقل دوشنبه به وزارت امور خارجه آمریکا ارائه شد.

این هیات پنج نفری که به وسیله آقای پیکرینگ هدایت می شد، شامل اعضای برجسته ای مانند دریاسالار مایک مولن، رئیس پیشین ستاد نیروهای مسلح ایالات متحده بود.

آقای پیکرینگ و آقای مولن چهارشنبه به همراه ویلیام برنز، قائم مقام سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا و تاماس نایدز، قائم مقام اداری این وزارتخانه در برابر کمیته های روابط خارجی دو مجلس سنا و نمایندگان قرار می گیرند.

خانم کلینتون اعلام کرده است که به علت مصدومیت نمی تواند در این جلسه ها شرکت کند.

او هفته گذشته به علت ابتلا به بیماری مزاجی و سرگیجه، تعادل خود را از دست داد و از ناحیه سر ضربه دید.

الیانا راس لیتنین، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تاکید کرده که خانم کلینتون باید پس از بهبودی به سوال های اعضای این کمیته پاسخ دهد.

مطالب مرتبط