رئیس جمهوری عراق 'در کما به سر می‌برد'

به روز شده:  01:03 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391
جلال طالبانی

جلال طالبانی چهار سال پیش در آمریکا جراحی قلب شد

مقام های عراقی و رسانه های این کشور اعلام کرده‌اند که جلال طالبانی، رئیس جمهوری این کشور پس از سکته مغری در کما فرو رفته است.

بنابر اطلاعیه منتشر شده در سایت رئیس جمهوری عراق، آقای طالبانی برای رفع انسداد بعضی از رگ هایش تحت درمان قرار گرفته است.

جلال طالبانی

جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، یکی از افراد با سابقه در عرصه سیاست کردها و عراق است.

این رهبر کهنه‌کار اقلیت کرد عراق، در سال ۲۰۰۵ به ریاست جمهوری رسید. او بعد از ۵۰ سال اولین رئیس جمهوری عراق بود که از طریق برگزاری انتخابات به این سمت می‌رسید. او در سال ۲۰۰۶ برای یک دوره دیگر در مقامش ابقا شد، و در نوامبر ۲۰۱۰، نمایندگان پارلمان عراق، ریاست جمهوری او را برای یک دوره دیگر تمدید کردند.

انتخاب مجدد او در پی انتخابات پارلمانی ماه مارس همان سال، و در چارچوب توافقات تقسیم قدرت، و بعد از ماه‌ها مذاکره انجام گرفت.
طالبانی به‌دنبال حمله آمریکا و متحدانش به عراق و سقوط حکومت صدام حسین، به یکی از بازیگران کلیدی در عرصه سیاست ملی عراق تبدیل شد.

در این دوران کردها در پارلمان عراق اقلیتی قدرتمند را تشکیل می‌دادند. طالبانی به داشتن روابط نزدیک با آمریکا و ایران شهرت دارد.

او در اوج جنگ‌های فرقه‌ای در عراق، سعی کرد جناح‌ها و فرقه‌های درگیر را به یکدیگر نزدیک کند و به‌خاطر همین تلاش‌ها مورد تمجید قرار گرفت.

جلال طالبانی در سال ۱۹۳۳ به‌دنیا آمد و در حزب دموکرات کردستان عراق به مقام بالایی رسید. اما در سال ۱۹۷۴ از این حزب جدا شد، و یک سال بعد به تشکیل اتحادیه میهنی کردستان کمک کرد. طی سالیان گذشته، رابطه حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان بین رقابت شدید و اتحاد در نوسان بوده است. این دو حزب در حال حاضر اقلیم کردستان عراق را اداره می‌کنند.

بر اساس این اطلاعیه، عملکرد اعضای بدن آقای طالبانی طبیعی است.

اما به گفته منابع معتبر، آقای طالبانی در کماست.

یکی از سخنگویان نوری مالکی، نخست وزیر عراق هم گفته است که پزشکان در حال بررسی امکان اعزام آقای طالبانی به خارج از عراق برای ادامه درمان هستند.

آقای طالبانی که از سیاستمداران پیشکسوت کرد عراقی است، ۷۹ سال سن دارد و در سال های گذشته دچار بیماری بوده و چندین بار در خارج از عراق درمان شده است.

دفتر رئیس جمهوری عراق پیش تر در بیانیه ای اعلام کرده بود که آقای طالبانی به خاطر خستگی بستری شده است.

گزارش ها بیانگر تشدید تدابیر امنیتی در اطراف بیمارستان محل بستری شدن آقای طالبانی است.

گروهی از سیاستمداران عراقی، مانند نوری مالکی هم برای عیادت از آقای طالبانی به این بیمارستان رفته اند.

جلال طالبانی در سال ۲۰۰۸ در آمریکا جراحی قلب شد و در سال ۲۰۰۷ نیز در اردن به خاطر خستگی بستری شد.

آقای طالبانی در هفته های اخیر در حال تلاش برای برطرف کردن اختلاف های دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان عراق بوده است.

جلال طالبانی و نوری مالکی دوشنبه توافق کردند تا مقام های اقلیم کردستان عراق را برای گفت و گو به بغداد دعوت کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.