قتل ماموران مایه‌کوبی در پاکستان واکسیناسیون فلج اطفال را متوقف کرد

به روز شده:  13:18 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391
پاکستان

این شک و گمان میان رهبران طالبان وجود دارد که طرح واکسیناسیون، پوششی برای جاسوسی است

پلیس پاکستان می‌گوید افراد مسلح دو نفر را که در طرح واکسیناسیون فلج اطفال شرکت داشتند، کشته‎‌اند.

کشتن این افراد یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که پنج مامور دیگر واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان به ضرب گلوله مهاجمان کشته شدند.

تحلیل محمد وزیری، خبرنگار بی بی سی فارسی در اسلام آباد

کشته شدن این تعداد از افراد، بی‌سابقه است و شاید بتوان گفت که مقامات پاکستانی در بهت به سر می‌برند.

در واقع مخالفتها با طرح واکسیناسیون فلج اطفال محدود به اقشار بسیار بنیادگرای مذهبی است که اینگونه اقدامات را تلاش غرب برای هدف قرار دادن کودکان در کشورهای اسلامی می‌خوانند.

مخالفت ستیزه‌جویان نیز بیشتر در مناطق قبیله‌ای و آن هم در مخالفت با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین است. البته طرح واکسیناسیون جعلی کودکان توسط سیا در ابیت آباد پاکستان برای پیدا کردن اسامه بن لادن باعث ایجاد تئوری توطئه در بین ستیزه‌جویان شده است، آنها معتقدند که این گونه طرح‌ها برای شناسایی و اقدام علیه آنهاست.

اما به هر صورت حوادث دو روز گذشته و کشته شدن دست کم هشت نفر در نقاط مختلف پاکستان نشانگر گسترش اینگونه تفکرات است. این گونه مشکلات امنیتی که باعث تعلیق برنامه واکسیناسیون کودکان تا اطلاع ثانوی در پاکستان شده است، چالش‌های جدی را برابر دولت پاکستان برای ریشه کنی این بیماری قرار می‌دهد

فلج اطفال از بیماری های شایع در پاکستان است و طبق گزارش‌ها، کشته شدگان در برنامه مورد حمایت سازمان ملل برای ریشه‌کنی فلج اطفال کار می‌کردند.

امروز، چهارشنبه، ۱۹ دسامبر، در شهر پیشاور، زنی که بر اجرای این طرح نظارت می‌کرد و راننده‌اش، به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

همچنین یک نفر دیگر که به صورت داوطلبانه در این طرح مشارکت داشت، در حمله افراد مسلح به شدت زخمی شد.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد - یونیسف - می‌گوید که اجرای طرح واکسیناسیون کودکان در پاکستان را به حال تعلیق در آورده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به ماموران واکسیناسیون فلج اطفال را به عهده نگرفته است اما در میان ساکنان محافظه کار برخی مناطق روستایی و رهبران طالبان پاکستانی این شک و گمان وجود دارد که طرح واکسیناسیون، پوششی برای جاسوسی است.

پس از اجرای برنامه جعلی واکسیناسیون توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که به شناسایی محل اختفای اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ منجر شد، مخالفت‌هایی در این کشور با طرح‌های ایمن سازی ابراز شده است.

با اینهمه، دولت پاکستان گفته است که از تلاش برای ریشه‌کن کردن این بیماری عقب نخواهد نشست.

قرار بود برنامه سه روزه مبارزه با فلج اطفال ۵.۲ میلیون کودک را در سراسر پاکستان پوشش دهد.

پیکارجویان اسلامگرا در گذشته برای متوقف کردن چنین برنامه‌هایی، اعضای سازمان‌های غیر دولتی خارجی در پاکستان را به جاسوسی متهم کرده و تعدادی از آنان را ربوده و به قتل رسانده‌اند.

پاکستان، افغانستان و نیجریه، تنها کشورهایی در جهان هستند که در آنها هنوز هم فلج اطفال شایع است.

در سال ۲۰۱۱ در پاکستان ۲۰۰ کودک به فلج اطفال مبتلا شدند که این بدترین آمار ابتلای به این بیماری در این کشور طی ۱۵ سال گذشته بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.