تغییر و استعفای چند مسئول بی‌بی‌سی در ارتباط با اشتباهات اخیر

به روز شده:  16:12 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391

نتیجه یک تحقیق مستقل در مورد برنامه نیوزنایت بی بی سی

نتیجه یک تحقیق مستقل نشان میدهد که برنامه نیوزنایت برای پخش نکردن گزارشش درباره اتهامات جیمی سویل، تحت فشار مدیریت بی بی سی نبوده است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در پی انتشار نتیجه دو رشته تحقیق، یکی در مورد عدم پخش گزارشی در مورد اتهام کودک آزاری علیه جیمی سویل، مجری پیشین بی‌بی‌سی، و دیگری در مورد پخش گزارشی در مورد کودک آزاری در یتیم‌خانه‌ای در ولز، چند مسئول بی‌بی‌سی تغییر کردند و یکی از آنها استعفا کرد.

روز چهارشنبه ۲۹ آذر (۱۹ دسامبر) اعلام شد که سردبیر و معاون سردبیر برنامه نیوزنایت، برنامه مشهور خبری و تحلیلی بی‌بی‌سی، تعویض می‌شوند.

همزمان اعلام شد که استیون میچل، معاون مدیر خبر بی‌بی‌سی از سمت خود استعفا کرده و به زودی به کلی بازنشسته خواهد شد.

همچنین اعلام شد که مسئول شبکه ۵ رادیو بی‌بی‌سی که در زمان پخش گزارش دوم نیوزنایت بر این برنامه نظارت داشت، جابجا می شود.

براساس نتیجه تحقیقات مستقلی که به ریاست نیک پولارد، مدیر سابق شبکه اسکای انجام گرفته، سردبیر و معاون سردبیر برنامه پربیننده نیوزنایت در خودداری از پخش گزارشی در مورد اتهام کودک آزاری علیه یک مجری سابق بی‌بی‌سی مرتکب اشتباه در تشخیص شدند.

پولارد

پولارد برخورد برنامه نیوزنایت با ماجرای جیمی سویل را "اشتباه در تشخیص" دانسته است

گزارش پخش نشده به اتهام کودک آزاری علیه جیمی سویل ارتباط داشت که در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ یکی از مجریان سرشناس برنامه های موسیقی پاپ در بی‌بی‌سی بود و برای سال ها در فعالیت های اجتماعی حضوری گسترده داشت.

جیمی سویل در سال ۲۰۱۱ در سن هشتاد و چهار سالگی درگذشت در حالیکه فعالیت های او نه تنها به عنوان یک مجری موفق، بلکه به عنوان یک فعال امور خیریه و بشردوستانه مورد تقدیر قرار گرفته و باعث اعطای یک نشان مهم سلطنتی به او شده بود.

چند ماه پس از درگذشت جیمی سویل بود که برخی از کسانی که در سنین نوجوانی هدف سوء استفاده جنسی او قرار گرفته بودند اتهام کودک آزاری را علیه او را مطرح کردند.

در گزارش بولارد، که به سفارش بی‌بی‌سی تهیه شده، آمده است که انگیزه مسئولان نیوزنایت در عدم پخش گزارش اتهام کودک آزاری علیه جیمی سویل در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ این نبود که بی‌بی‌سی در نظر داشت برنامه دیگری را که در ستایش از او تهیه کرده بودند پخش کند، یا اینکه بخواهند عمدا مانع از پیگیری اتهام کودک آزاری علیه او شوند.

این گزارش می افزاید که مسئولان برنامه نیوزنایت شش هفته را به بررسی اتهام کودک آزاری علیه جیمی سویل اختصاص داده بودند.

در حال حاضر، پلیس به صدها مورد اتهام سوء استفاده جنسی از کودکان که علیه جیمی سویل مطرح است رسیدگی می کند.

تیم دیوی، مدیرکل موقت بی‌بی‌سی در واکنش به انتشار گزارش پولارد گفت از اینکه شواهدی حاکی از پرده پوشی در مورد اتهام علیه جیمی سویل یا حمایت از برنامه تقدیر از او وجود نداشته احساس خوشنودی می کند.

وی در عین حال اذعان کرده است که در گزارش پولارد "نشان دهنده قصور واضح در بخشی از سیستم ما و نحوه همکاری و تصمیم گیری ماست."

هشدار وزیر فرهنگ، گزارش هیات امنا

سویل

سویل در حالی درگذشت که به خاطر فعالیت‌های هنری و اجتماعی مورد تقدیر قرار گرفته بود

ماریا میلر، وزیر فرهنگ در کابینه بریتانیا هم گفته است که گزارش پولارد نشان می دهد که بی‌بی‌سی "با سئوالاتی جدی در زمینه های سردبیری و مدیریتی رو به رو است" و از هیات امنای بی‌بی‌سی، که نظارت بر فعالیت این سازمان را برعهده دارد، خواسته است تا در "رفع این مسایل" جدیت به خرج دهد.

خانم میلر به هیات امنا یادآور شده است که "انتشار هر چه سریعتر تمامی شواهد در ارتباط با این ماجرا جنبه حیاتی دارد تا اعتماد و اطمینان عمومی به بی‌بی‌سی باز گردد."

وزیر فرهنگ همچنین تاکید کرده که لازم است موضوع کودک آزاری و "قربانیان سوء استفاده جنسی توسط جیمی سویل" به دست فراموشی سپرده نشود. او از بی‌بی‌سی خواسته است که به بررسی های انجام شده در این زمینه توجه لازم و کافی داشته باشد.

همزمان، هیات امنای بی‌بی‌سی نتیجه بررسی خود در مورد پخش برنامه نیوزنایت حاوی اتهام کودک آزاری علیه لرد الیستر مک آلپاین، از مقامات ارشد سابق در حزب محافظه کار را منتشر کرده است.

در حالیکه بی‌بی‌سی و مسئولین برنامه نیوزنایت همچنان با بحران ناشی از ماجرای جیمی سویل درگیر بودند، در روز ۲ نوامبر سال جاری، نیوزنایت برنامه ای را پخش کرد که به طرح اتهام کودک آزاری علیه لرد مک آلپاین منجر شد.

پخش این برنامه واکنش تند لرد مک آلپاین را در پی آورد و تحقیقات بعدی نشان داد که اتهاماتی که علیه او مطرح شده بود، پایه و اساسی نداشته است.

این اشتباه باعث کناره گیری جورج انتویسل، مدیرکل سابق بی‌بی‌سی، و عذرخواهی بی‌بی‌سی و پرداخت خسارتی به مبلغ ۱۸۵ هزار پوند به لرد مک آلپاین شد.

هیات امنای بی‌بی‌سی در گزارش خود گفته است که دست اندرکاران تهیه گزارش دوم نیوزنایت از دستور العمل های سردبیری بی‌بی‌سی پیروی نکرده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.