محمود عباس خواستار کمک به خروج آوارگان فلسطینی از سوریه شد

به روز شده:  14:04 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391
عباس و بان

عباس خواستار کمک بان کی مون به خروج آوارگان از سوریه و ورود آنها به سرزمین‌های فلسطینی شده است

تشکیلات خودگردان فلسطینی از سازمان ملل خواسته است به خروج آوارگان فلسطینی از سوریه کمک کند.

روز چهارشنبه، ۲۹ آذر (۱۹ دسامبر)، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، با ارسال نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن ابراز نگرانی شدید از شرایط آوارگان فلسطینی در سوریه، خواستار کمک این سازمان به خروج فلسطینیان از سوریه و ورود آنان به کرانه باختری رود اردن و نوار غزه شد.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا، آقای عباس در این نامه گفته است که هزاران فلسطینی ساکن اردوگاه های آوارگان و سایر مناطق سوریه "در معرض خطرات ناشی از جنگی خونین قرار گرفته اند و به کمک فوری نیاز دارند."

در پی ایجاد کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸، هزاران تن از فلسطینیان ساکن سرزمین های تحت حاکمیت اسرائیل، محل سکونت خود را ترک کردند و بسیاری از آنان و فرزندانشان تا کنون به صورت آواره در کشورهای مختلف از جمله سوریه اقامت دارند. مسئولیت بین المللی حراست از ساکنان اردوگاه های آوارگان فلسطینی بر عهده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل است.

در روزهای اخیر، گزارش هایی حاکی از فرار ده‌ها هزار تن از فلسطینیان ساکن منطقه یرموک، واقع در جنوب دمشق، پایتخت سوریه، انتشار یافته است. یرموک یکی از مراکز اصلی سکونت آوارگان فلسطینی در سوریه است و از آن با عنوان "اردوگاه غیر رسمی" نام برده می شود.

آوارگان فلسطینی در سوریه

هزاران تن از آوارگان فلسطینی ساکن سوریه در صدد ترک این کشور هستند

براساس این گزارش ها، روز یکشنبه، برای نخستین بار از زمان آغاز نا آرامی های سیاسی در سوریه، این اردوگاه هدف بمباران هوایی قرار گرفت که در نتیجه آن، دست کم هشت غیرنظامی کشته و شماری دیگر زخمی شدند هر چند برخی منابع، تعداد تلفات را بیش از این گزارش کرده اند.

رئیس تشکیلات خودگردان و همچنین مقامات دولت به رهبری حماس در نوار غزه، این حمله را که گفته می شود توسط نیروی هوایی سوریه صورت گرفت به شدت محکوم کردند و از طرف های درگیر در سوریه خواستند فورا حملات علیه این محل را متوقف کنند.

بحران سوریه و موضع‌گیری فلسطینیان

به گزارش منابع سازمان ملل متحد، حدود چهارصد و نود هزار آواره فلسطینی در ۹ اردوگاه رسمی و سه اردوگاه غیررسمی آوارگان در سوریه سکونت دارند که یرموک یکی از "اردوگاه های" غیر رسمی محسوب می شود.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی کوشیده اند در جریان بحران سیاسی سوریه موضعی بی طرفانه اتخاذ کنند و به گزارش خبرگزاری وفا، محمود عباس در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است که "فلسطینیان در امور داخلی کشورهای عرب مداخله نمی کنند."

رهبران فلسطینی

جنگ داخلی سوریه باعث شکاف در میان گروههای مختلف فلسطینی شده است

در عین حال، جنبش حماس، که زمانی متحد نزدیک حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، محسوب می شد، در جریان بحران سیاسی اخیر آن کشور، از حکومت دوری گزیده و رهبران حماس مستقر در سوریه، این کشور را ترک کرده اند.

گفته می شود که برخی از فلسطینیان ساکن یرموک از مخالفان مسلح حکومت سوریه حمایت می کنند و بخش هایی از این منطقه عملا تحت تسلط نیروهای مخالف قرار دارد.

در همان‌ حال، بعضی گروه های فلسطینی به خصوص جبهه خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل - طرفدار حکومت بشار اسد هستند و گفته می شود درگیری های اخیر در یرموک زمانی آغاز شد که مخالفان حکومت سوریه در صدد برآمدند افراد مسلح جبهه خلق را از یرموک بیرون برانند.

برخی گزارش ها حاکی از ادامه حملات هوایی به نقاط دیگری در یرموک در روز سه شنبه است اما این گزارش ها به تلفات احتمالی این حملات اشاره ای ندارد و منابع دولتی سوریه نیز عملیات هوایی علیه این منطقه را تایید نکرده اند.

به گزارش برخی منابع خبری، روز چهارشنبه هم درگیری سنگین بین نیروهای دولتی و مخالفان در اطراف پایتخت از جمله در نزدیکی منطقه یرموک ادامه داشته است.

پیش از این، دبیرکل سازمان ملل از دولت های سوریه و کشورهای همسایه خواسته بود تا امکان خروج آوارگان فلسطینی از سوریه و پناهندگی به دیگر کشورها را فراهم سازند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.