فرصت یک ماهه اوباما برای بررسی راه های محدود کردن مالکیت سلاح

به روز شده:  03:16 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391

باراک اوباما خواهان برقراری مجدد قانون ممنوعیت سلاح های تهاجمی شد

باراک اوباما معاون خود را مامور بررسی های راه های قانونی برای محدود کردن دسترسی شهروندان به سلاح های کشنده کرده است.

آقای اوباما چهارشنبه اعلام کرد که از جو بایدن خواسته است تا با تشکیل یک گروه کاری، تا ماه آینده یک پیشنهاد جامع را برای افزایش محدودیت های قانونی مالکیت اسلحه ارائه کند.

به گفته آقای اوباما، اکثر مردم آمریکا خواهان تغییر بعضی از قوانین مربوط به مالکیت سلاح هستند.

آقای اوباما گفت تغییرات مورد نظر مردم شامل برقراری مجدد قانون فدرال ممنوعیت مالکیت سلاح های تهاجمی، منع فروش خشاب های با ظرفیت بالا و بستن راه های فرار از قوانین مربوط به خریداری اسلحه است.

در پی کشتار جمعه گذشته دانش آموزان دبستان ساندی هوک در ایالت کانتیکت، گروهی از سیاستمداران و رسانه ها خواهان تشدید قوانین مربوط به مالکیت سلاح در آمریکا شده اند.

چهار نفر از قربانیان این کشتار چهارشنبه به خاک به سپرده شدند.

مراسم تشییع جنازه ویکتوریا سوتو، یکی از معلمان مدرسه ساندی هوک و سه نفر از دانش آموزان شش ساله این مدرسه در حالی برگزار شد، که این مدرسه همچنان تعطیل است و قرار است دانش آموزان تحصیلات خود را پس از تعطیلات سال جدید میلادی در یک مجتمع جدید از سربگیرند.

در حمله مسلحانه روز جمعه ۲۰ دانش آموز ۶ و ۷ ساله و ۶ بزرگسال جان خود را از دست دادند.

ممنوعیت سلاح های خودکار

باراک اوباما در سخنان خود از کنگره خواست تا در ابتدای سال آینده تصویب قانونی جدید را برای کنترل مالکیت سلاح در دستور کار قرار دهد.

آقای اوباما گفت: "اگر تنها یک کار از عهده ما برآید تا بتوانیم از بروز این رخدادها جلوگیری کنیم، همه ما وظیفه داریم آن را امتحان کنیم."

قانون فدرال ممنوعیت سلاح های تهاجمی که در سال ۱۹۹۴ تصویب شده بود، ده سال بعد در سال ۲۰۰۴ منقضی شد.

این قانون مالکیت سلاح های نیمه خودکار با ظرفیت خشاب بیشتر از ۱۰ گلوله را محدود می کرد.

آقای اوباما در یکی از سه مناظره تلویزیونی با رقیب جمهوری خواهش در مبارزات انتخاباتی امسال خواهان اعمال محدودیت های بیشتر بر مالکیت اسلحه شده بود.

او پیش از این در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ نیز خواهان برقراری مجدد قانون فدرال منع مالکیت سلاح های تهاجمی شده بود ولی در دوره نخست ریاست جمهوری اش، اقدام چندانی در این رابطه صورت نگرفت.

قانون اساسی آمریکا مالکیت سلاح را به رسمیت می شناسد و دولت فدرال و ایالت ها با وضع قوانینی، مقرراتی را در این باره برقرار کرده اند.

آخرین بار که کنگره آمریکا قانونی را در این باره تصویب کرد، سال ۱۹۹۴ بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.